Wystawa 3D w Bibliotece – zdjęcia anaglifowe

Zapraszamy do obejrzenia wystawy fotografii anaglifowej „Campus UJK w trzech wymiarach”.

Zdjęcia, które robimy na co dzień są płaskie, nie widać na nich odległości pomiędzy poszczególnymi planami. I tu z pomocą przychodzi stereoskopia.

Zdjęcia stereoskopowe (3D) można wykonać i oglądać na wiele sposobów. Najprostszym, nie wymagającym specjalnych telewizorów czy monitorów, jest anaglif.
Sporządzenie anaglifów polega na nałożeniu na siebie dwóch zdjęć, wykonanych z lekkim poziomym przesunięciem, a do ich połączenia stosuje się specjalistyczne oprogramowanie komputerowe.
Różnice między tymi dwoma obrazami wpływają na wrażenie głębi obrazu.

Do obejrzenia zdjęć w tej technice niezbędne są okulary red-cyan (czerwono-niebieskie).

Zapraszamy do oglądania wystawy. Okulary dostępne są u dyżurującego bibliotekarza w wypożyczalni Biblioteki Uniwersyteckiej.