Dwa Księżyce – wystawa Sławomira Biernata

Wernisaż wystawy rzeźby, rysunku i grafiki Dwa Księżyce Sławomira Biernata przyciągnął liczne grono miłośników sztuki. Wystawa, której kuratorem jest Aneta Tkacz, została objęta mecenatem kieleckiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy. Ekspozycję można oglądać w Galerii Uniwersyteckiej Biblioteki do 31 grudnia 2023 r.

Sławomir Biernat w swoich poszukiwaniach artystycznych ujawnia fascynację nad zjawiskiem astronomicznym: różnymi obliczami księżyca. Jego dbałość o formę i przywiązanie do detalu rozbudza refleksję nad tematem estetyki i wprowadza widza w tematy egzystencjalne. Wystawa „Dwa księżyce” jest nawiązaniem do twórczości, a zarazem przywołaniem pamięci zmarłego niedawno Radosława Gryty, urodzonego w Polsce rzeźbiarza, który na stałe tworzył w Finlandii.

Sławomir Biernat urodził się w Zamościu w 1977 roku. W 1997 r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. B. Morando. W latach 1998-2004 studiował na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Uzyskał dyplom w Pracowni Konserwacji Kamienia u prof. I. Płuski. W 2002 r. otrzymał Stypendium Socrates Erasmus, Academia di Belle Arti Aldo Galli di Como (Włochy). W latach 2002-2006 studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. W 2006 r. obronił dyplom w pracowni prof. J. Sękowskiego. Od 2009 r. pełnił funkcję asystenta u dr hab. Ewy Janus, prof. ASP, w Pracowni Rysunku ASP w Krakowie, a następnie od 2017 r. w Pracowni Rzeźby. W 2018 r. obronił pracę doktorską pt. „Metaobrazy miasta”. Od 2019 r. prowadzi pracownię Małej Formy Rzeźbiarskiej i Medalierstwa w ASP w Krakowie.

Wydarzenie swoim patronatem medialnym objęli:

Wstęp wolny!