Wystawa o Kardynale – niezwykłym duchownym
12 marca 2018 Wiadomość archiwalna Zobacz galerię zdjęćW imieniu Zarządu Fundacji „Serce bez granic” oraz Dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej serdecznie zapraszamy na wystawę pt. „In nomine Domini. Misjonarz Afryki. Kardynał Adam Kozłowiecki SJ (1911-2007)”, która zostanie uroczyście otwarta 23 marca 2018 r. (piątek) o godz. 14:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Kielcach, ul. Świętokrzyska 21e.
Zapraszamy również na spektakl „Serce bez granic” w wykonaniu znakomitych aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, który przedstawi drogę powołania Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ do służby bliźnim w Afryce na tle przeżyć, jako więzień w niemieckich obozach koncentracyjnych. Mamy nadzieję, że chęć zapoznania się z biografią jezuity i misjonarza zachęci Państwa do zaszczycenia nas swą obecnością.
Wystawa jest swoistą podróżą przez kolejne etapy życia i działalności Adama Kozłowieckiego, pozwalając zapoznać się także z historią, kulturą i tradycją Polski i Zambii. Niezapomnianym wydarzeniem z życia Kardynała jest również jego ponad pięcioletni pobyt w obozach koncentracyjnych, takich jak Auschwitz – Birkenau czy Dachau. Jest to istotny fragment w biografii misjonarza, który daje bezpośrednie świadectwo o prawdzie z czasów II wojny światowej. Pozwoli to na wypromowanie polskiej myśli politycznej i historii na ten temat, w tym myśli czerpiącej z doświadczeń historycznych Kardynała Kozłowieckiego. Kardynał zawsze dobitnie świadczył o prawdzie wydarzeń wojennych. Natomiast w czasie misji w Zambii Kardynał przyczynił się do uzyskania niepodległości tego kraju, zwanej do tej pory Rodezją Północną. Z tego powodu został zaliczony do grona tych Polaków, którzy wpisali się w działalność na rzecz światowej polityki.
Praca Kardynała Kozłowieckiego została doceniona na całym świecie. Był on wielokrotnie odznaczany: w Zambii przyznano mu Zambijski Order Wolności, zaś Francja odznaczyła go Orderem Legii Honorowej. Otrzymał także Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP. Katolicki Uniwersytet Wschodniej Afryki w Nairobi oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie nadały mu tytuł Doktora Honoris Causa.
Ekspozycja składa się z 24 plansz (o wymiarach 100 cm x 160 cm) rozmieszczonych na jedynych tego rodzaju w Polsce ramach ekspozycyjnych MultiQUBE (o wymiarach 125 cm x 200 cm) oraz urządzeń multimedialnych: piramid holograficznych, ekranów dotykowych i monitorów LCD
Prezentowana wystawa jest najnowocześniejszą formą ekspozycyjną, jaka kiedykolwiek została zaprezentowana przez Fundację „Serce bez granic”. Jej duch nowoczesności uświetni precyzyjnie przygotowana, uzupełniona i poszerzona aplikacja multimedialna, która przybliży postać Kardynała na tle wydarzeń historycznych Polski. Jego pochodzenie arystokratyczne doskonale wpisuje się w przekonanie patriotyczne, które rodzina Kozłowieckich herbu Ostoja walczyła i broniła od XVI stulecia. Ród Kozłowieckich był związany z rodem Potockich, Dolańskich i Kaczkowskich, przyjaźniąc się z rodem Sapiehów i Ledóchowskich.
Wcześniej w nieco innej formie wystawa zaprezentowana została w takich miejscach jak: teren byłego obozu koncentracyjnego w Dachau, Parlament Europejski w Brukseli, Akademia Caritas-Pirckheimer-Haus w Norymberdze, Muzeum Narodowe w Lusace w Zambii. Dzięki wsparciu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystawa została pokazana również na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie, wspomniał o niej Papież Franciszek na audiencji ogólnej, a w styczniu 2018 r. została uroczyście otwarta w Sejmie RP przez marszałka Marka Kuchcińskiego.
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem biskupa Krzysztof Nitkiewicza – ordynariusza diecezji sandomierskiej i marszałka Sejmu RP Pana Marka Kuchcińskiego. Partnerami wydarzenia są: Totalizator Sportowy oraz Polska Grupa Energetyczna Dystrybucja S.A., Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Natomiast sponsorami są: firma Ursus, firma Przetacznik, firma Suret z Dębicy i Wydawnictwo diecezji sandomierskiej.
Wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej /parter, hol/ ul. Świętokrzyska 21e jest otwarta dla zwiedzających od 12 marca do 3 kwietnia 2018 r.
Wstęp wolny!
Dojazd bezpośredni autobusami komunikacji miejskiej nr 13 i 55.