Wystawa o Kardynale – niezwykłym duchownym

W imieniu Zarządu Fundacji „Serce bez granic” oraz Dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej serdecznie zapraszamy na wystawę pt. „In nomine Domini. Misjonarz Afryki. Kardynał Adam Kozłowiecki SJ (1911-2007)”, która zostanie uroczyście otwarta 23 marca 2018 r. (piątek) o godz. 14:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Kielcach, ul.  Świętokrzyska 21e.

Zapraszamy również na spektakl „Serce bez granic” w wykonaniu znakomitych aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, który przedstawi drogę powołania Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ do służby bliźnim w Afryce na tle przeżyć, jako więzień w niemieckich obozach koncentracyjnych.  Mamy nadzieję, że chęć zapoznania się z biografią jezuity i misjonarza zachęci Państwa do zaszczycenia nas swą obecnością.

Wystawa jest swoistą podróżą przez kolejne etapy życia i działalności Adama Kozłowieckiego, pozwalając zapoznać się także z historią, kulturą i tradycją Polski i Zambii. Niezapomnianym wydarzeniem z życia Kardynała jest również jego ponad pięcioletni pobyt w obozach koncentracyjnych, takich jak Auschwitz – Birkenau czy Dachau. Jest to istotny fragment w biografii misjonarza, który daje bezpośrednie świadectwo o prawdzie z czasów II wojny światowej. Pozwoli to na wypromowanie polskiej myśli politycznej i historii na ten temat, w tym myśli czerpiącej z doświadczeń historycznych Kardynała Kozłowieckiego. Kardynał zawsze dobitnie świadczył o prawdzie wydarzeń wojennych. Natomiast w czasie misji w Zambii Kardynał przyczynił się do uzyskania niepodległości tego kraju, zwanej do tej pory Rodezją Północną. Z tego powodu został zaliczony do grona tych Polaków, którzy wpisali się w działalność na rzecz światowej polityki.

Praca Kardynała Kozłowieckiego została doceniona na całym świecie. Był on wielokrotnie odznaczany: w Zambii przyznano mu Zambijski Order Wolności, zaś Francja odznaczyła go Orderem Legii Honorowej. Otrzymał także Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP. Katolicki Uniwersytet Wschodniej Afryki w Nairobi oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie nadały mu tytuł Doktora Honoris Causa.

Ekspozycja składa się z 24 plansz  (o wymiarach 100 cm x 160 cm) rozmieszczonych na jedynych tego rodzaju w Polsce ramach ekspozycyjnych MultiQUBE (o wymiarach 125 cm x 200 cm) oraz urządzeń multimedialnych: piramid holograficznych, ekranów dotykowych i monitorów LCD

Prezentowana wystawa jest najnowocześniejszą formą ekspozycyjną, jaka kiedykolwiek została zaprezentowana przez Fundację „Serce bez granic”. Jej duch nowoczesności uświetni precyzyjnie przygotowana, uzupełniona i poszerzona aplikacja multimedialna, która przybliży postać Kardynała na tle wydarzeń historycznych Polski. Jego pochodzenie arystokratyczne doskonale wpisuje się w przekonanie patriotyczne, które rodzina Kozłowieckich herbu Ostoja walczyła i broniła od XVI stulecia. Ród Kozłowieckich był związany z rodem Potockich, Dolańskich i Kaczkowskich, przyjaźniąc się z rodem Sapiehów i Ledóchowskich.

Wcześniej w nieco innej formie wystawa zaprezentowana została w takich miejscach jak: teren byłego obozu koncentracyjnego w Dachau, Parlament Europejski w Brukseli, Akademia Caritas-Pirckheimer-Haus w Norymberdze, Muzeum Narodowe w Lusace w Zambii. Dzięki wsparciu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystawa została pokazana również na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie, wspomniał o niej Papież Franciszek na audiencji ogólnej, a w styczniu 2018 r. została uroczyście otwarta w Sejmie RP przez marszałka Marka Kuchcińskiego.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem biskupa Krzysztof Nitkiewicza – ordynariusza diecezji sandomierskiej i marszałka Sejmu RP Pana Marka Kuchcińskiego.  Partnerami wydarzenia są: Totalizator Sportowy oraz Polska Grupa Energetyczna Dystrybucja S.A., Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Natomiast sponsorami są: firma Ursus, firma Przetacznik, firma Suret z Dębicy i Wydawnictwo diecezji sandomierskiej.

Wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej /parter, hol/ ul. Świętokrzyska 21e jest otwarta dla zwiedzających od 12 marca do 3 kwietnia 2018 r.
Wstęp wolny!

Dojazd bezpośredni autobusami komunikacji miejskiej nr 13 i 55.