uczestnicy nocy bibliotek w trakcie warsztatów, gier i zabaw w bibliotece

Za nami wyjątkowa noc!

Do dzieła w bibliotece! Za nami wyjątkowa noc – pełna śpiewu, cieni, zagadek, gier, zabaw i oczywiście książek!

17 października 2025 roku Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przeżyła wyjątkowy wieczór w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, odbywającej się pod hasłem „Do dzieła!”. Wydarzenie zgromadziło licznych uczestników – uczniów, rodziców, nauczycieli i mieszkańców Kielc – którzy wspólnie odkrywali, że biblioteka to przestrzeń kreatywnego działania i wspólnej pasji.

Noc rozpoczęła się seansami filmowymi dla dzieci, w tym projekcją „Biura Detektywistycznego Lassego i Mai. Rabuś w pociągu”. Następnie na uczestników czekała seria aktywności pod znakiem zabawy i twórczości. Karaoke, bajkowa fotobudka, zawody sportowe i teatrzyk cieni przyciągnęły wielu chętnych, a warsztaty „Biblioteka marzeń”, „Łapacz snów” oraz „Bigos literacki” pozwoliły najmłodszym wykazać się wyobraźnią i talentem plastycznym.

Uczestnicy mieli też okazję zobaczyć nowoczesny sprzęt informatyczny wspierający osoby z niepełnosprawnościami, odwiedzić strefę gracza oraz wziąć udział w zabawie „Szukamy moli książkowych”, która połączyła rywalizację z literacką przygodą.

Na miłośników historii regionu czekała prezentacja skarbów z Oddziału Zbiorów Specjalnych – „Dwory, zamki i pałace w świętokrzyskiem w dawnej pocztówce i grafice”. Wystawa urzekła bogactwem detali i pozwoliła uczestnikom przenieść się w przeszłość regionu i odkryć jego piękno utrwalone w dawnych drukach i rycinach.

Noc Bibliotek 2025 w Bibliotece Uniwersyteckiej UJK po raz kolejny pokazała, że biblioteka to miejsce otwarte i różnorodne, w którym nauka, kultura i zabawa łączą się w wyjątkowe doświadczenie.

Materiał wideo Biblioteka Uniwersytecka

Materiał wideo Uniwersytecka TV UJK

Materiał Radio Fraszka