Zesłańcy syberyjscy wobec powstania styczniowego. Sylwetki – poglądy – idee

Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej wraz z Autorem serdecznie zapraszają na promocję najnowszej książki
prof. dra hab. Wiesława Cabana „Zesłańcy syberyjscy wobec powstania styczniowego. Sylwetki – poglądy – idee” wydanej w Wydawnictwie DiG, Warszawa 2023, w 160. rocznicę Powstania Styczniowego

Spotkanie z Autorem odbędzie się 26 lutego 2024 (poniedziałek) o godz. 16:00 w sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersyteckiej (ul. Uniwersytecka 19, parter).

Profesor Wiesław Caban, znawca dziejów Polaków w Imperium Rosyjskim w XIX wieku, poddał analizie 100 biografii polskich zesłańców doby międzypowstaniowej, którzy po powrocie do kraju ponownie zaangażowali się w ruch niepodległościowy i powstanie styczniowe. Pozwoliło Mu to odpowiedzieć na niezwykle istotne pytanie, jakie były powody, dla których powstanie styczniowe stało się tak nośne dla polskiej tradycji narodowej, zarówno wówczas jak i obecnie.