Plakat wystawy Wincenty Kućma Relief 2016-2022

Wystawa Wincenty Kućma „Relief 2016-2022”

Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach wraz z Autorem mają zaszczyt zaprosić na uroczyste otwarcie wystawy reliefu i rysunku Wincentego Kućmy „Relief 2016-2022”. Wernisaż odbędzie się 25 maja 2022 o godz. 18:00 w Galerii Uniwersyteckiej w Bibliotece UJK, I piętro. Patronat honorowy nad wystawą objął JM Rektor UJK prof. dr hab. Stanisław Głuszek.

Reliefy na wystawie zostaną pokazane po raz pierwszy w Kielcach. Niektóre dzieła Artysty to prace nowe.
Wystawie będzie towarzyszył katalog prac Autora.
Czas trwania wystawy: 25 maja-29 lipca 2022.
Kurator wystawy: Aneta Tkacz.

Wystawa nie mogłaby się odbyć, gdyby nie pomoc SPONSORÓW.

IdealStones
Walcownie Ostrowieckie
BRUK-BET
Miasto i Gmina Łagów

Parafia i Sanktuarium Świętego Józefa w Krakowie-Podgórzu
Krakowska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna
Gmina i Miasto Miechów
Uzdrowisko Busko-Zdrój
Targi Kielce

PATRONAT MEDIALNY
Radio Kielce
Radio eM
TVP3 Kielce

o Artyście:
Wincenty Kućma urodził się 25 maja 1935 roku w Zbelutce na Kielecczyźnie. Liceum Sztuk Plastycznych ukończył w Kielcach. W latach 1957-1962 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1967 roku rozpoczął pracę dydaktyczno-naukową w Krakowskiej ASP, gdzie do 2000 roku kierował Pracownią Przestrzeni w Katedrze Sztuk Wizualnych na wydziale Form Przemysłowych. W 1995 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Swoje prace eksponował na ponad 50 wystawach indywidualnych, 80 wystawach zbiorowych w kraju i około 60 wystawach zagranicą. Brał również udział w wielu rzeźbiarsko-architektonicznych konkursach, uzyskując ponad 50 nagród i wyróżnień. Otrzymał najwyższe odznaczenia państwowe i kościelne. Odznaczony m.in. Orderem Polonia Restituta, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Złotym Medalem Ojca Świętego Jana Pawła II, Brązowym Medalem „Cracoviae Merenti”, medalem Papieskiej Rady ds. Kultury – Per Artem ad Deum, oraz najwyższym papieskim odznaczeniem przyznawanym świeckim: Krzyżem Komandorskim Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego. W 2018 roku otrzymał z rąk Prezydenta Polski Andrzeja Dudy najwyższe odznaczenie państwowe Order Orła Białego. Prof. Wincenty Kućma od ponad 60 lat rysuje, fotografuje, tworzy medale, reliefy, witraże, małe i duże rzeźby, pomniki, projektuje wnętrza i przestrzenie urbanistyczne. Jego najważniejszymi realizacjami monumentalnymi są: Pomnik Armii Krajowej w Kielcach, Pomnik Powstania Warszawskiego 1944 w Warszawie, pomniki w Częstochowie, Gdańsku, Miechowie, Olkuszu. Najważniejsze realizacje sakralne to: wnętrze katedry w Irkucku na Syberii, Ołtarz Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie, Droga Krzyżowa w Pasierbcu, monumentalny ołtarz Rodzina Rodzin i witraże w kościele Świętej Rodziny Krakowie Bieżanowie. Ołtarze, witraże, płaskorzeźby i reliefy o tematyce sakralnej autorstwa prof. Wincentego Kućmy znajdują się w ponad 60 kościołach i kaplicach w Polsce oraz zagranicą.

Wernisaż uświetni występ Sylwii Frączek, absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale wokalno-aktorskim ze specjalnością śpiew solowy. Już w trakcie studiów zadebiutowała na scenie, w roli Hrabiny w spektaklu „Wesele Figara” W.A. Mozarta i Hanny Glawari w spektaklu „Wesoła Wdówka” F. Lehara. Jest laureatką zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych konkursów wokalnych m.in. na Słowacji, w Niemczech i Rumunii. Artystka współpracuje z teatrami muzycznymi i operowymi i regularnie bierze udział w koncertach, festiwalach, spektaklach muzycznych oraz nagraniach.

Wstęp wolny.

Zaproszenie na wystawę Wincenty Kućma Relief 2016-2022