Wystawa Światło Ikony
4 kwietnia 2022Antoni Myśliwiec to artysta fotografik, od 1985 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1994-1997 prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF. Otrzymał Dyplom Honorowy ZPAF oraz Medal Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF oraz Nagrodę I stopnia Prezydenta Miasta Kielce za osiągniecia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę kultury w roku 2016.
Autor zdjęć do wielu wydawnictw, katalogów muzealnych i reklamowych. Od 2008 r. współpracuje z Targami Kielce. Od 12 lat prowadzi sekcję fotograficzną Świętokrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i wakacyjne zajęcia fotograficzne dla dzieci i młodzieży „Mali odkrywcy – wielkie możliwości” organizowane przez BWA w Kielcach. Uczestnik licznych plenerów malarskich, plastycznych i fotograficznych. Tematyka jego prac jest związana między innymi z architekturą, dokumentem i krajobrazem. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się m. in. w zbiorach BWA w Kielcach i w Muzeum Historii Kielc.
W roku 2019 i 2020 wystąpił jako opiekun merytoryczny podczas I i II edycji wystawy pt. „Pokolenia”, zorganizowanej przez Bibliotekę Uniwersytecką UJK, będącej konfrontacją artystyczną twórców różnych środowisk: Świętokrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Studenckiego Koła Naukowego 210 Studio przy Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Uniwersytetu Dziecięcego UJK.
Wystawa „Światło ikony” została po raz pierwszy zaprezentowana w 2019 roku w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” w Kielcach. W 2009 roku Artysta zaprezentował tam wystawę o tytule „Tajemnice cerkwi”. Od wielu lat dokumentuje życie prawosławnej parafii św. Mikołaja w Kielcach.
Na obecnej wystawie znalazły się ikony z różnych miejsc, te zabytkowe i współczesne. Artystę inspirują świątynie obrządku wschodniego. W jego twórczości od początku pojawia się rys religijny. Tytułowe światło ożywia barwy, migocze, odbija rysy ikon na tkaninach i szkle. Fotografie nie są opisane, bo nie stanowią formy dokumentalnej. To osobiste przeżycie, pierwsze wrażenie i fascynacja naturalnym światłem świec, które wydobywa się z półmroku, zostaje uchwycone na fotografii i przybliżone widzowi.
Antoni Myśliwiec prezentuje obraz nie tyle dosłowny – z ukazaniem świętych wizerunków – lecz pokazuje kulturę prawosławia choćby poprzez fotografowanie odbicia płomieni świec w oszklonej fotografii, odblaski świec na cerkiewnym suficie, czy też ślady ikony zdjętej przed chwilą ze ściany.