Wystawa Kulturalna Jesień

Zapraszamy do obejrzenia wystawy Kulturalna Jesień – ul. Leśna 16, hol na parterze Biblioteki. Prezentujemy wybrane wydarzenia Kieleckiego Centrum Kultury, które rozpoczynają się od września i trwają aż do grudnia. Część z nich odbywa się cyklicznie co roku, niektóre mają swoje święto również wiosną.

PRZEGLĄD IMPREZ KIELECKIEGO CENTRUM KULTURY

Jesień to okres obfitujący w ciekawe wydarzenia o charakterze nie tylko regionalnym i ogólnopolskim, ale również mające swój zasięg międzynarodowy. Kieleckie Centrum Kultury tworzy warunki dla rozwoju profesjonalnego ruchu artystycznego poprzez organizację imprez kulturalnych dla odbiorców o różnych zainteresowaniach. Kielecka instytucja uczestniczy w wymianie kulturalnej dzięki współdziałaniu ze związkami twórczymi z kraju i zagranicy. Konkursy, pokazy i festiwale to tylko kilka z licznych propozycji Kieleckiego Centrum Kultury.


Targi Kielce Jazz Festiwal „Memorial to Miles”

To jedna z ważniejszych imprez jazzowych na artystycznej mapie Polski o charakterze międzynarodowym. To festiwal, na którym prezentowany jest zarówno jazz tradycyjny, jak i różnorodne trendy i odmiany pojawiające się w muzyce jazz na przestrzeni ostatnich lat.
W tym roku odbyła się jubileuszowa X edycja festiwalu „Memorial to Miles”. Nie bez powodu termin każdej z edycji przypada we wrześniu i jest związany z rocznicą śmierci genialnego wirtuoza trąbki (28 września 1991). Sceny KCK dają ogromne możliwości różnorodnych prezentacji muzycznych – od dużych grup muzycznych po składy kameralne. Festiwal dąży do przybliżenia twórczości artysty szerokiemu gronu słuchaczy.


Off Fashion

Off Fashion to impreza znana już nie tylko w Polsce. Konkurs skierowany jest do osób z zamiłowaniem do mody. To wydarzenie pełne inspiracji, ciekawych osobowości i zdolnych twórców, a zarazem wspaniałe widowisko pozwalające zaistnieć młodym ludziom kochającym projektowanie. Każda kolejna edycja prezentuje coraz wyższy poziom artystyczny, a co za tym idzie spotyka się z wysokimi ocenami nawet najwybredniejszych znawców mody. Konkurs cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców Kielc.
XII edycja Off Fashion rozpocznie się 30 listopada i potrwa dwa dni. Tegoroczny Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody odbędzie się pod hasłem „Zodiac Influence”. XII edycja imprezy odsłania 12 znaków zodiaku, czyli odbicie 12 typów ludzkich osobowości, losów i świadomości. Motyw przewodni symbolizuje rozwój człowieka od wiosny do zimy, od narodzin do końca życia. Każdy znak zodiaku mówi o teraźniejszości, ale jednocześnie przepowiada przyszłość.


„Życie jest piękne”

„Życie jest piękne” to Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny, który w tym roku odbędzie się po raz szósty. Pomysłodawcą konkursu jest Prezydent Kielc Wojciech Lubawski, natomiast patronat nad wydarzeniem objął Związek Polskich Artystów Fotografików.
Celem konkursu jest powstanie zbioru prac fotograficznych i stworzenie kalendarza promującego najlepsze zdjęcia laureatów. Kalendarz składa się z 12 nagrodzonych zdjęć, które są eksponowane na II piętrze budynku Kieleckiego Centrum Kultury w specjalnie skonstruowanych podświetlanych fotogramach. Ponadto, dzięki inicjatywie Związku Polskich Artystów Fotografików, po każdej edycji konkursu organizowana jest wystawa, składająca się z 24 prac nominowanych i nagrodzonych, prezentowana w różnych galeriach na terenie kraju. Wiszące fotografie co roku towarzyszą mieszkańcom Kielc, gościom i odwiedzającym nas turystom przez kolejne 12 miesięcy aż do następnej edycji konkursu.
Jury nominujące zdjęcia do kalendarza składa się z wybitnych fotografików oraz z osób, które na co dzień nie zajmują się fotografią, ale patrzą na otaczający nas świat poprzez pryzmat swojej wrażliwości, przenosząc ją w różne dziedziny sztuki. Zatem wśród „interdyscyplinarnego” jury są tu obecni malarze, reżyserzy, aktorzy, reportażyści czy kustosze muzeów.

NURT

Przegląd NURT powołany do życia w 1995 roku w Krakowie, odbywa się od roku 1996 w Kielcach
Festiwal jest świętem wybitnych dokumentalistów, debiutantów, krytyków i przedstawicieli środowiska artystycznego, ale przede wszystkim spotkaniem w cztery oczy z widzem. To czas podsumowań i konfrontacji różnych gatunków filmowych i form dokumentalnych.
Tegoroczna XVIII edycja festiwalu poświęcona jest pamięci Brunona Schulza – pisarza i artysty obrazu malarskiego, z okazji 120 rocznicy urodzin i 70 rocznicy śmierci.
Do 10 października trwał nabór wszelkich form dokumentalnych do festiwalu. Organizatorzy będą oceniać dowolne filmy dokumentalne, które zostały zrealizowane po 1 września 2011 roku.
Oprócz pokazów filmów podczas XVIII edycji Nurtu odbędą się dyskusje z twórcami dokumentów. Zostanie również przyznana Nagroda Publiczności, której zwycięzcę wyłonią widzowie przeglądu. Patronat nad imprezą objął Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Zapraszamy,

Biblioteka Uniwersytecka, hol na parterze, ul. Leśna 16

Organizator wystawy: Oddział Zbiorów Specjalnych


Zobacz więcej www.kck.com.pl