Wystawa „Dialog o losie i duszy”

„Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888–1971)” to tytuł wystawy, która można oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej UJK (hol, parter) od 23 listopada 2018 roku.

Stanisław Vincenz, pisarz z rodziny przemysłowców naftowych, studiował w Wiedniu, brał udział w pierwszej wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. W dwudziestoleciu międzywojennym był aktywnym twórcą kultury i działaczem publicznym. W 1939 r. kilka miesięcy spędził w więzieniu NKWD, wiosną 1940 r. przedostał się nielegalnie na Węgry, skąd w 1945 wyjechał do Francji. Związany z paryską „Kulturą” od początku istnienia pisma, ostatnie lata życia spędził w Lozannie. Vincenz jest reprezentantem generacji polskich autorów emigracyjnych, w PRL-u objętych zapisem cenzorskim. Wystawa prezentuje najważniejsze etapy jego biografii i główne wątki twórczości. Tłem narracji są fotografie włoskiego etnologa Lidia Ciprianiego z 1933 roku – jeden z ostatnich obrazów dawnej Huculszczyzny.

Czas trwania wystawy: 23.11.2018 – 17.01.2019

Autor scenariusza wystawy:  Jan A. Choroszy, pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego.

Koncepcja plastyczna i aranżacja: Konrad Górniak

Organizatorzy: Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu we współpracy z Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, Festiwalem im. Brunona Schulza.

Wystawa była prezentowana w wielu polskich uczelniach i instytucjach kultury. W Bibliotece Uniwersyteckiej UJK w Kielcach będzie można ją oglądać do 17 stycznia 2018 r.
Zapraszamy!

Plakat promujący wystawę Dialog o losie i duszy