Zbliżenie na reprodukcje artbooka Krzysztofa Jaworskiego

Wyjątkowe spotkanie z poetą Krzysztofem Jaworskim

W Bibliotece Uniwersyteckiej odbyła się prezentacja oryginału oraz powiększonej reprodukcji artbooka Krzysztofa Jaworskiego „10 poematów elementarnych dla dzieci”. Książka zawiera reprodukcje 10 plansz z poetyckimi kolażami, wykonanych w 1987 roku w jednym egzemplarzu, oraz posłowie Rafała Wawrzyńczyka.
Zgromadzeni z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali Artysty, który opowiadał o swojej twórczości oraz pracy nad książką.

Kielczanin, prof. UJK Krzysztof Jaworski to nie tyko poeta, ale też prozaik, dramaturg i historyk literatury. Jego utwory ukazywały się w czasopismach takich jak: „brulion”, „Twórczość” i „Dialog”. Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2014 w kategorii proza za swoją 4. książkę „Do szpiku kości. Ostatnia powieść awangardowa”. Jego twórczość tłumaczona była na wiele języków, w tym angielski, niemiecki i duński.

Krzysztof Jaworski pełnił także funkcję konsultanta naukowego i narratora w filmie dokumentalnym poświęconym Brunonowi Jasieńskiemu pod tytułem „Człowiek zmienia skórę”. Na temat Brunona Jasieńskiego opublikował też kilka tytułów m.in.: „Bruno Jasieński w sowieckim więzieniu. Aresztowanie, wyrok, śmierć”, „Bruno Jasieński w Paryżu” i „Dandys. Słowo o Brunonie Jasieńskim”.

Zdjęcia: K. Pronobis