„Wybrałem góry” – wystawa malarstwa Ryszarda Kowalewskiego. 

„Sztuka Ryszarda Kowalewskiego zachwycić może nie tylko miłośników alpinizmu, lecz każdego ceniącego sobie dobre malarstwo”. (Roman Nieczyporowski). Tak było i tym razem, 10 maja w Bibliotece Uniwersyteckiej, podczas spotkania oraz wernisażu wystawy pt. „Wybrałem góry”.

Ryszard Kowalewski to artysta malarz, taternik, alpinista i himalaista. W 1968 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1970-1974 pracował jako asystent w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Pasją artysty jest malarstwo i wspinaczka wysokogórska. Maluje szczyty, granie i portrety ludzi gór. Uczestniczył w wyprawach w Karakorum, w Himalaje, był też w górach Alaski, w Pamiro-Ałaju, Andach i w Masywie Mont Blanc. W 2013 roku został członkiem Honorowym Polskiego Związku Alpinizmu. 

Jest trzykrotnym laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. W latach 2010-2014 roku pełnił funkcję wiceprezesa Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). W latach 2014-2018 roku był prezesem Okręgu Gdańskiego ZPAP. W 2019 roku otrzymał statuetkę i dyplom za „Popularyzację Kultury Górskiej”. W 2020 r. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu nadał Ryszardowi Kowalewskiemu Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Swoje prace eksponował na 55 wystawach indywidualnych, brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m. in. we Włoszech, w Norwegii, Turcji, Bułgarii, Litwie, Armenii i Belgii. Za zasługi w alpinizmie otrzymał „Medale za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”: dwa złote, jeden srebrny i jeden brązowy.  

Patronat nad wydarzeniem objęli:

Polski Związek Alpinizmu

PTTK Oddział Świętokrzyski Kielcach

Akademicki Klub Turystyki Kwalifikowanej PTTK „Sabat”

Czas trwania wystawy: 10 maja-31 lipca 2023 
Wystawie towarzyszy katalog.

Zdjęcia: M. Brzoza, R. Januszewski

Skip to content