Wizyta w Bibliotece w Zlinie

W dniach od 13 do 17 maja 2013 roku dr Jolanta Drążyk i mgr Aneta Tkacz z naszej Biblioteki uczestniczyły w szkoleniu zorganizowanym przez Bibliotekę Uniwersytetu Tomasa Baty w Zlinie w Republice Czeskiej.
Szkolenie zostało zorganizowane w ramach Programu LLP-Erasmus.

Oto krótka relacja z ich pobytu:

Program szkolenia był niezwykle bogaty i obejmował wszystkie aspekty działalności  nowoczesnej biblioteki akademickiej. Mając na uwadze zmiany związane z przeprowadzką naszej Biblioteki do nowego budynku, zwróciłyśmy szczególną uwagę na funkcjonowanie tzw. wolnego dostępu do księgozbioru. Zainteresowały nas zasady i mechanizm tworzenia repozytorium uczelnianego oraz  bardzo szeroka oferta dostępności do różnego rodzaju baz. W kręgu naszych zainteresowań znalazły się również formy szkolenia użytkowników i podejmowane działania promujące Bibliotekę oraz jej zbiory i usługi. Miałyśmy okazję do przedyskutowania wielu ważnych dla nas zagadnień i nawiązania współpracy. W trakcie tego 5-dniowego pobytu nie tylko zapoznałyśmy się z działalnością Biblioteki Uniwersyteckiej, ale również zwiedziłyśmy poszczególne, nowoczesne budynki wchodzące w skład campusu uczelnianego. Należy podkreślić, że Uniwersytet Tomasa Baty w Zlinie należy do nowoczesnych, wiodących uniwersytetów w Czechach, współpracuje z wieloma instytutami badawczymi na świecie, zwłaszcza w dziedzinie polimerów. Uczelnia stale podnosi swoją ofertę edukacyjną, kontynuuje i unowocześnia istniejące rozwiązania, poprawia jakość badań i rozbudowuje swoją infrastrukturę. Wśród studentów zlińskiej uczelni jest wielu obcokrajowców z całego świata.

Program szkolenia umożliwił nam nie tylko zapoznanie się z funkcjonowaniem nowoczesnej Uczelni i Biblioteki Uniwersyteckiej, ale także na poznanie miasta Zlina, słynącego na całym świecie z produkcji m.in. pięknych butów. Sława Zlina wiąże się nierozerwalnie z działalnością Tomasa Baty i jego syna, którzy stworzyli tutaj ponad 100 lat temu centrum przemysłu obuwniczego, tekstylnego, chemicznego, maszynowego. Warto dodać, że tuż przed wybuchem II wojny światowej Zlin był jednym z najlepiej rozwijających się miast w Europie. Od kilkudziesięciu lat w Zlinie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży. Trafiłyśmy akurat na przygotowania do kolejnego, już 53. festiwalu. Należy podkreślić, że zostałyśmy przyjęte na Uczelni i w Bibliotece bardzo serdecznie. Wracałyśmy z uroczego Zlina pełne energii i pomysłów, które chciałybyśmy, aby choć w części mogły być wdrożone w naszej Bibliotece po przeprowadzce do nowego gmachu.