Dwie dziewczynki z wiankami na głowach

Świętojańskie zwyczaje, gry i zabawy – czyli powitanie lata w tradycji ludowej

Tuż przed nocą świętojańską i świętem patrona uczelni w Bibliotece Uniwersyteckiej odbyły się IX Świętojańskie Spotkania. Fraszki Jana Kochanowskiego czytali rektorzy naszej Uczelni, prof. Stanisław Głuszek, obecny rektor, prof. dr hab. Beata Wojciechowska, rektor elekt oraz pan Andrzej Antoniak, Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej. Pogadankę „Księżyc i słońce, ogień i woda – opowieść o czarach Nocy Świętojańskiej” wygłosiła dr Alicja Trukszyn.

Z pomocą pracowników Archiwum Państwowego w Kielcach odbyły się warsztaty podczas których nasi goście mieli okazję do marmoryzowania papieru (artystyczne barwienie papieru poprzez tworzenie różnych wzorów za pomocą farb na powierzchni wody).

Uczestnicy poznali również innowacyjne rozwiązania stosowane w Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami UJK w Kielcach.

Gry i zabawy oraz warsztaty relaksujące wprowadziły wszystkich gości w sielankowy nastrój, który sprawił, że nauczyciele wraz z uczniami pletli wianki z kwiatów i ziół oraz robili kwiaty z krepiny, oczywiście przy wsparciu pracowników Biblioteki.

zdjęcia: K. Pronobis R. Januszewski