Spotkanie naukowe w Bibliotece Uniwersyteckiej

20 lutego 2014 roku miało miejsce w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach ważne wydarzenie – spotkanie z dr. Januszem Pezdą, wybitnym znawcą problematyki związanej z historią Wielkiej Emigracji w XIX wieku, dziejami rodu Czartoryskich i Biblioteki Polskiej w Paryżu, autorem publikacji „Historia Biblioteki Polskiej w Paryżu w latach 1838–1893”, wydanej przez Towarzystwo Wydawnicze „Historia Iagellonica” w Krakowie w 2013 roku.

Spotkanie w ramach seminarium doktoranckiego kierowanego przez pana prof. zw. dr. hab. Wiesława Cabana zorganizowała Biblioteka Uniwersytecka wspólnie z Instytutem Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Oprócz doktorantów w spotkaniu uczestniczyli pracownicy naukowi i studenci UJK oraz pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej. Przybyłych przywitał dyrektor Biblioteki dr Henryk Suchojad. Nawiązując do tytułu prezentowanej publikacji zauważył, iż biblioteka to „uśpione regały pamięci” społecznej, i co istotne, także narodowej. Spotkanie prowadził prof. Wiesław Caban. Dr Janusz Pezda w sposób bardzo interesujący przedstawił niektóre aspekty związane z powstaniem i funkcjonowaniem Biblioteki Polskiej w Paryżu. Uczestnicy spotkania mieli możliwość usłyszenia wielu ciekawostek na temat tejże Biblioteki i osób z nią związanych oraz obejrzenia prezentacji multimedialnej. Po wystąpieniu dr. Pezdy rozpoczęła się dyskusja, w trakcie której głos zabrali m.in. profesorowie UJK: Ewa Danowska, Jerzy Szczepański, Lidia Michalska-Bracha, Krzysztof Bracha.

Warto wspomnieć, iż powyższym spotkaniem z dr. Januszem Pezdą Biblioteka Uniwersytecka zainaugurowała nową formę w swojej działalności naukowej – organizowanie cyklicznych spotkań z  badaczami reprezentującymi różne dyscypliny naukowe.