Radosław Kuty „Tatry i Zakopane w ilustracji Walerego Eljasza-Radzikowskiego”
17 czerwca 2020 Wiadomość archiwalnaBiblioteka Uniwersytecka UJK objęła patronatem książkę Radosława Kutego pt. „Tatry i Zakopane w ilustracji Walerego Eljasza-Radzikowskiego”, wydawca Antykwariat Górski Filar Kielce.
O autorze
Radosław Kuty (1979); historyk, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, autor publikacji naukowych dotyczących Tatr i Zakopanego oraz historii ziemiaństwa polskiego. Zainteresowania badawcze: prasa polska 1864-1939 ze szczególnym uwzględnieniem tematyki tatrzańskiej i zakopiańskiej. Ikonografia i fotografia tego okresu. Przygotowuje prace: Obraz Tatr i Zakopanego na łamach prasy warszawskiej 1860-1914 (rozprawa doktorska) oraz Tatry i Zakopane w reklamie. Od okresu autonomii galicyjskiej do 1939 roku.
O wydawcy
Antykwariat Górski Filar w Kielcach: założony w 1986 przez przewodnika tatrzańskiego, bibliofila i kolekcjonera Henryka Rączkę, zaliczany przez znawców do najlepszych-a zarazem najlepiej zaopatrzonych-antykwariatów w kraju. Poza sprzedażą prowadzi działalność edytorską, współorganizuje wystawy oraz udziela archiwalne, historyczne obiekty ikonograficzne różnym wydawnictwom. Jest także wyłącznym dystrybutorem wybranych pozycji literatury górskiej.
Wykorzystane zbiory
Ośrodka Dokumentacji Tatrzańskiej Tatrzańskiego Parku Narodowego im. Zofii Radwańskiej-Paryskiej i Witolda H. Paryskiego, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Biblioteki Jagiellońskiej, Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Biblioteki Narodowej, Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej, internetowej encyklopedii Wikipedia oraz kolekcje prywatne: Andrzeja Petrykowskiego, Henryka Rączki, Wiesława Siarzewskiego, Pawła Witaszka
O książce
Ponad 500 stronicowy album w formacie A4 z twardą oprawą, łącznie 589 ilustracji (35 w części wstępnej, 362 w dziale ikonografii i 192 w dziale fotografii), ukazujący m.in. malarstwo olejne, akwarelę, akwafortę, prace z tzw. raptularzy tatrzańskich, pocztówkę, ilustrację prasową i fotografię o szeroko rozumianej tematyce tatrzańskiej i zakopiańskiej; ponad 100 stronicowy tekst omawiający życie i twórczość Walerego Eljasza z szerokim wykorzystaniem źródeł historycznych. Walery Eljasz to jedna z najwybitniejszych postaci związanych z Tatrami i Zakopanem (także mocno związana z Krakowem). Pozostawił największy dorobek artystyczny dotyczący Podhala, który po raz pierwszy jest zaprezentowany w ujęciu całościowym. Praca oczekiwana od lat, o czym świadczą chociażby postulaty jakie pojawiły się w 2005 r., ogłoszonym przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Rokiem Eljasza. Przeznaczona zarówno dla znawców (historyków, historyków sztuki, ludzi gór) jak i dla laików, nie znających autora.
Recenzenci
dr Agata Stronciwilk, Wiesław Siarzewski, Zbigniew Ładygin, Andrzej Petrykowski
Patroni medialni
„Taternik”, „Poznaj Świat”, Centralna Biblioteka PTTK w Warszawie, Biblioteka Uniwersytecka w Kielcach, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, „Tygodnik Podhalański”, „Towarzystwo Karpackie”, Planeta Gór (portal społecznościowy)
Termin wydania
sierpień 2020