Nowy gmach Biblioteki

Budynek Biblioteki Uniwersyteckiej z Uniwersyteckim Centrum Danych zlokalizowany jest w centralno – zachodniej części terenu „B” Campusu uczelnianego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przy ulicy Świętokrzyskiej 21.

Charakterystyka obiektu

Kubatura budynku36 585,0 m³
Powierzchnia użytkowa pomieszczeń7 480,50 m²
w tym:
– czytelnia główna753,20 m²
– magazyny z wolnym dostępem dla Czytelników1 669,50 m²
– magazyn książek Wypożyczalni (księgozbiór zamknięty)921,9 m²
Liczba miejsc dla Czytelników do pracy317
Średnia wysokość budynku Biblioteki14,40 m
Powierzchnia terenu inwestycji13 281,5 m2

Rozwiązania funkcjonalno-architektoniczne

Budynek jest zwartą bryłą, która mieści w sobie 2 użytkowników. Podstawowy użytkownik to Biblioteka Uniwersytecka, zajmująca około 90 % powierzchni obiektu oraz Uniwersyteckie Centrum Danych, zlokalizowane na III piętrze, zajmuje około 10 % powierzchni budynku.

Każda z 4 kondygnacji budynku ma nieco inny układ przestrzenny i inną funkcję.
Parter to zespół pomieszczeń ogólnodostępnych – hol, szatnia, wypożyczalnia, sale konferencyjne, toalety oraz zespół pomieszczeń z dostępem tylko dla pracowników tj. szatnie pracownicze, pomieszczenia techniczne i instalacyjne, magazyny oraz magazyn książek – księgozbiór zamknięty.
Kondygnacje:

  • I i II piętro to przede wszystkim – księgozbiór główny, otwarty, z dostępem dla studentów, czytelnia główna i czytelnie tematyczne, księgozbiór zbiorów specjalnych, administracja i pracownie specjalistyczne.
  • III piętro to strefa pomieszczeń biblioteki z ograniczonym dostępem – serwerownia, magazyn odstawny oraz Uniwersyteckie Centrum Danych z Data Center.

Głównym elementem budynku jest 2-kondygnacyjna czytelnia główna, która doświetlona jest od góry poprzez szklany świetlik z systemem rozproszenia światła i wentylacji.
Przestrzeń publiczna – plac przed wejściem głównym, stanowi centralną cześć założenia urbanistycznego dla całości Campusu. Wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu plac zaprojektowano w formie amfiteatru, z boku, którego zlokalizowano schody prowadzące do wejścia głównego. Układ schodów wzbogacony został przez kompozycję ze skał uzyskanych z wykopu pod fundamenty.
Całość komunikacji projektowano z myślą o osobach niepełnosprawnych. Dojścia do budynku będą o łagodnym spadku ze względu na różnice w poziomach terenu.