„(Nie) przeminęło z filmem”
23 grudnia 2014 Wiadomość archiwalna Zobacz galerię zdjęćWYSTAWA W GALERII UNIWERSYTECKIEJ BIBLIOTEKI
pt. „(Nie) przeminęło z filmem”
Wybrane plakaty kin studyjnych
Czas trwania wystawy: grudzień 2014 – luty 2015
Kina studyjne oferują widzom dostęp do kultowych arcydzieł światowej kinematografii oraz współczesnych dzieł filmowych. Sieć kin studyjnych zawiera w swoim repertuarze filmy dla młodszych i bardziej dojrzałych widzów. Historia kin studyjnych sięga 1959 roku, kiedy to powstało pierwsze takie kino. Kina tego rodzaju miały doniosłe znaczenie w okresie PRL-u, kiedy wpływy cenzury ograniczały szanse obiegu filmów w Polsce. Nic więc dziwnego, że wówczas dostęp do kin studyjnych miał znamiona poznawcze, moralne i estetyczne. Od tamtego czasu kina studyjne pozyskały rzesze fanów. Mimo wzrastającej popularności kina komercyjnego sieć kin studyjnych przetrwała do dziś i niezmiennie realizuje program rozpowszechniania filmów o wysokich walorach artystycznych, a jednocześnie podejmuje działalność edukacyjną w kierunku młodych odbiorców. Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych oferuje wyselekcjonowaną grupę filmów dla odbiorców poszukujących wartości określonego rodzaju.
Kino światowe ma w swoim dorobku szereg arcydzieł, do których widzowie często powracają ze względu na ich niepowtarzalność, związki z kulturą minionej epoki i z przemianami obyczajów.
Wystawa prezentuje wybrane filmy kin studyjnych, począwszy od największych arcydzieł kinematografii amerykańskiej. Najstarsze z nich to „Przeminęło z wiatrem”, produkcja sięgająca roku 1939, oparta na powieści Margaret Mitchell. Wkrótce stała się bestsellerem jedynym w swoim rodzaju, przedstawiającym burzliwe losy bohaterów na tle wojny secesyjnej. W 1940 roku film otrzymał 8 Oscarów spośród 13 nominacji.
Oscarami mogą poszczycić się filmy należące do grona najsłynniejszych filmów amerykańskich, m. in. „Obywatel Kane” (1941) i „Casablanca” (1943), ze znakomitymi rolami Ingrid Bergman i Humphreya Bogarta. Kino amerykańskie to także słynne filmy największego komika ekranowego, Charliego Chaplina, który genialnie łączył dramat z radością ludzkiego życia („Dyktator”, „Światła wielkiego miasta” ). W równym stopniu na uwagę zasługują filmy biograficzne, komediowe i muzyczne – „Amadeusz”, „Annie Hall” i „Hair”.
Kino studyjne to również przegląd filmów niszowych. Pomimo swej nowatorskiej realizacji znajdują zainteresowanie wśród widzów, którzy oczekują filmów poruszających ważne problemy egzystencjalne. To najczęściej filmy niskobudżetowe (również dokumentalne), lecz nie ustępujące pod względem estetycznym i artystycznym wielkim superprodukcjom. Dzięki nim widz może zapoznać się z takim rodzajem kina, które pozwala mu kształtować świadomość i poznawać rzeczywistość własnej i obcej kultury oraz określonego stylu życia. Na wystawie można obejrzeć wybrane plakaty filmów produkcji europejskiej – z Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Grecji, Belgii, Polski, Słowacji, krajów bałkańskich i Skandynawii. Ciekawość, potrzeba rozrywki i chęć przeżywania szczególnego klimatu, w jakim powstawały te filmy, sprawiają, że każdy wybredny widz sięga po tę formę spędzania wolnego czasu.
Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych oferuje widzom filmy kina czeskiego, którego rozkwit przypadł na lata 60-te ubiegłego stulecia. Wówczas zaczęli tworzyć przedstawiciele Nowej Fali, grupy czechosłowackich reżyserów i scenarzystów filmowych. Najbardziej znani przedstawiciele to Miloš Forman, Věra Chytilová, Ivan Passer, Jaroslav Papoušek i Jiří Menzel. „Pociągi pod specjalnym nadzorem” to film, który zapewnił Menzlowi Oscara za najlepszy film obcojęzyczny. Film ukazuje w autentyczny sposób przejawy ludzkiej mentalności i przedstawia scenerię czeskiej prowincji. W połączeniu ze znakomitą grą aktorską młodych aktorów film do dziś pozostał sztandarowym dziełem kina czeskiego.
Woody Allen, Miloš Forman, Jan Svěrák, Roman Polański, Luc Besson czy Carlos Saura to tylko niektóre nazwiska znakomitych reżyserów. Wielu z nich tworzy filmy poza granicami rodzimego kraju i odnosi sukcesy międzynarodowe.
Serdecznie zapraszamy do kieleckich kin studyjnych:
Kino MOSKWA, ul. Staszica 5
moskwa@kinomoskwa.pl
Kino FENOMEN, ul. ks. Piotra Ściegiennego 2 (WDK)
kino@wdk-kielce.pl