Uczestnicy Narodowego Czytania 2022 pozują do zdjęcia

Narodowe Czytanie 2022 z Biblioteką Uniwersytecką UJK w Kielcach

2 września 2022 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej UJK w Kielcach czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Zostały one wybrane na kolejną odsłonę Narodowego Czytania.

Pojawiły się motywy ludowe oraz folklorystyczne. Na kanwie dwóch światów: realnego i fantastycznego układały się kolejne historie. Spajały się w całość dzięki obecności nieziemskich postaci. Z kart utworów wyskakiwały elementy przyrody. Z toni wodnej wychylały się do nas nimfy i syreny. Bohaterzy nie mieli zbyt wiele do powiedzenia…

Dość szybko Czytelnicy dali się porwać klimatowi utworów. Wyczuli atmosferę  ballady. Podążając pomiędzy tym, co napisał Wieszcz, a tym, co dostrzegali oni, jako kolejni odbiorcy, prowadzili resztę, niczym przez wielką tajemną fabułę, w której roiło się od rekwizytów „nie z naszej codziennej bajki”. Była tu radość i złość, była groza i czyste romanse…

Narodowe Czytanie 2022 z Biblioteką Uniwersytecką w Kielcach przebiegło bardzo miło. Serdecznie dziękujemy za obecność na nim i wspólne czytanie Pani Prorektor ds. Nauki UJK prof. dr hab. Agnieszce Gałuszce oraz wszystkim obecnym bibliotekarzom.

Wydarzeniu towarzyszy wystawa „BALLADY I ROMANSE” Adama Mickiewicza, którą można oglądać w naszej Galerii Uniwersyteckiej od dzisiaj do 30 września 2022 roku.  

Po raz kolejny z niecierpliwością będziemy czekać na przyszłoroczną odsłonę Narodowego Czytania. Utwory okazały się ponadczasowe i bardzo wartościowe. Musimy dbać o to, by przekazać je następnym pokoleniom. Tak, jak sam Autor, przekazał je nam.  

Skip to content