Narodowe Czytanie 2021

3 września nasze mury rozświetliło słońce oraz Narodowe Czytanie 2021 z Biblioteką Uniwersytecką w Kielcach. Tekst, wybrany na tę okoliczność bardzo nas ucieszył i z każdą kolejną czytaną kwestią rozśmieszał coraz bardziej. „Moralność pani Dulskiej”, będąca prawdziwą tragifarsą kołtuńską sprawiła, że obecnym od pierwszej chwili poprawił się humor.

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania przez Dyrektora Biblioteki wszystkich, odczytania listu Prezydenta RP oraz kilku słów na temat wystawy. Tym razem do naszego grona dołączyły uśmiechnięte Panie: Prorektor ds. Nauki UJK prof. dr hab. Agnieszka Gałuszka oraz Dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK dr hab. Marzena Marczewska prof. UJK. My rozpływaliśmy się w zachwytach nad ponadczasowością „Moralności pani Dulskiej”, gdy jednocześnie w szkołach, swoją znajomość tekstu sprawdzali uczniowie, którym przygotowano materiały edukacyjne.

Imprezie towarzyszyła również wystawa: „Moralność pani Dulskiej”, a może nie…, którą można oglądać w Galerii Uniwersyteckiej do 30 września 2021 roku.

To, co charakteryzuje każde nasze spotkanie z literaturą, to to poczucie, które zawsze nam po nich towarzyszy, że dopiero co się zakończyło, a już nie możemy się doczekać kolejnego…