Na ratunek Człowiekowi… Z dziejów ratownictwa w Tatrach

TOPR to instytucja, którą tworzą ludzie z krwi i kości. Zwyczajni, a jednak – wyjątkowi. 24 kwietnia sala konferencyjna w naszej Bibliotece wypełniła się do ostatniego miejsca. Główni bohaterowie wydarzenia: ratownicy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z naczelnikiem Janem Krzysztofem na czele, opowiadali o historii TOPR, o determinacji, bólu, nadziei i cudach. Na 120 minut zaprosili Nas, uczestników spotkania, do swojego świata. Ile trwała najdłuższa resuscytacja krążeniowo-oddechowa? Jakie szanse na przeżycie ma człowiek w lawinie? Dlaczego akcje jaskiniowe uważane są za jedne z najtrudniejszych? Tego wszystkiego dowiedział się każdy, kto z Nami był tego popołudnia.

Zwieńczeniem spotkania był wernisaż wystawy „Na ratunek Człowiekowi. Z dziejów ratownictwa górskiego i medycznego. TOPR-GOPR. 601 100 300”, na której zaprezentowano m.in. książki, czasopisma, karty pocztowe i fotografie. Eksponaty, pochodzące ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej UJK oraz prywatnej kolekcji Henryka Rączki z Antykwariat Górski „Filar”, można oglądać w holu Biblioteki do 31 maja. Kuratorzy wystawy: Ewa Kornecka-Mogielska, Henryk Rączka

Wydarzenie patronatem honorowym objął Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. dr hab. Stanisław Głuszek.

Wydarzenie swoim patronatem objęli:
Telewizja Polska S.A. Oddział w Kielcach
Telewizja Świętokrzyska
Radio Kielce
Radio eM Kielce
Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego PTTK Kielce
Świętokrzyski Klub Alpinistyczny
Oddział PTTK w Końskich
Akademicki Klub Turystyki Kwalifikowanej PTTK „SABAT” Politechnika Świętokrzyska

Sponsorzy:
Fundacja Instytut Świętokrzyski
Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A
Buskowianka Zdrój
Piekarnia Białogon
Tyrolki&Hamaki na Kadzielni – Podniebna Trasa Widokowa Kielc