Kalendarium z budowy nowej Biblioteki

2012

30 sierpnia – przekazanie przez firmę Skanska gotowego budynku Uniwersytetowi Jana Kochanowskiego.

2008

1 sierpnia – podpisanie umowy na wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej wybudowania budynku Biblioteki Głównej wraz z Uniwersyteckim Centrum Danych. Wykonawca – Pracownia Projektowa Janusz Pachowski „PPiP” z siedzibą w Izabelinie k/Warszawy

2009

5 listopada –podczas uroczystych obchodów Jubileuszu 40-lecia Biblioteki Głównej UJK architekt, dr Janusz Pachowski, zaprezentował wizualizacje i omówił plany projektowanego przez jego pracownię nowego gmachu Biblioteki Głównej.

2010

19 stycznia -w siedzibie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie – JM Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. dr hab. Regina Renz podpisała umowę na realizację, historycznego w wymiarze rzeczowym i finansowym, projektu inwestycyjnego Rozbudowa infrastruktury dydaktycznej Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach – II etap budowy Campusu Uczelnianego.
Całkowitą wartość realizowanego w północnej dzielnicy Kielc projektu oszacowano na kwotę 160 milionów. Jest to największy w pięciu regionach Polski Wschodniej, nie mający precedensu w historii, projekt z zakresu rozbudowy infrastruktury uczelni wyższej !
Dofinansowanie udzielone przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 Oś priorytetowa I Nowoczesna gospodarka, Działanie I.1 Infrastruktura Uczelni wynosi 159,5 mln zł. Realizacja projektu została podzielona na niezależne, stanowiące integralną całość komponenty:

• Komponent Nr 1 Rozbudowa obiektu i wyposażenie bazy laboratoryjnej Wydziału Matematyczno –Przyrodniczego
  • Komponent Nr 2 Budowa Biblioteki Głównej i Uniwersyteckiego Centrum Danych
  • Komponent Nr 3 Budowa Centrum Języków Obcych
  • Komponent Nr 4 Rozbudowa Infrastruktury Teleinformatycznej
  • Komponent Nr 5 Wdrożenie Zintegrowanego Systemu Informatycznego klasy ERP

25 stycznia – w Sali Senackiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego ul. Żeromskiego 5 odbyło się spotkanie promujące realizowany projekt budowy Campusu Uczelnianego pt. „Rozbudowa infrastruktury dydaktycznej Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach – II etap budowy Campusu Uczelnianego”. W spotkaniu wzięli udział m. in. Prezydent Miasta Kielce – Wojciech Lubawski, Wojewoda Świętokrzyski – Bożena Pałka-Koruba, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Adam Jarubas.

26 marca – ogłoszenie o wyborze najkorzystniejszej oferty wykonania robót pn. „Budowa Centrum Języków Obcych i Biblioteki Głównej. Wybrana została oferta złożona przez „SKANSKA” S.A. z siedzibą w Warszawie, z łączną ceną brutto 44 232 464,83 zł, która za jedyne kryterium wyboru oferty otrzymała 100 pkt.

8 kwietnia – w sali portretowej UJK władze Uczelni podpisały umowę z firmą SKANSKA na budowę Centrum Języków Obcych i Biblioteki Głównej. Umowa opiewa na kwotę
44 232 464,83 zł. co stanowi około 30% całości inwestycji. W ramach zawartej umowy zostaną wybudowane: Centrum Języków Obcych, Biblioteka Główna oraz Uniwersyteckie Centrum Danych. Na jesień 2012 roku planowane jest oddanie budynków do użytku, natomiast rok później – na jesień 2013 roku zostaną zakończone wszelkie prace związane
z wyposażeniem nowych obiektów w najnowocześniejszą aparaturę i sprzęt specjalistyczny.

18 maja – I posiedzenie Rady ds. realizacji inwestycji pn. „Budowa Biblioteki Głównej wraz z Uniwersyteckim Centrum Danych;
–  podpisanie umowy na pełnienie nadzoru autorskiego nad realizacją inwestycji pn. „Budowa Biblioteki Głównej wraz z Uniwersyteckim Centrum Danych” „Rozbudowa infrastruktury dydaktycznej Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach – II etap budowy Campusu Uczelnianego”. Wykonawca:  Pracownia Projektowa Janusz Pachowski „PPiP” z siedzibą w Izabelinie k/Warszawy.

24 maja – podpisanie umowy na pełnienie funkcji inspektora nadzoru przy realizacji inwestycji pn. „Budowa Centrum Języków Obcych i Biblioteki Głównej wraz z Uniwersyteckim Centrum Danych”. Wykonawca: Przedsiębiorstwo Inwestycji i Budownictwa w Kielcach Sp.z o.o.

18 czerwca – wmurowanie kamienia węgielnego pod gmach Biblioteki Głównej i Uniwersyteckiego Centrum Danych. Poświęcenie budowy przez Księdza Biskupa Ordynariusza  Kazimierza Ryczana.

25 listopada – zakończenie pierwszego etapu budowy Biblioteki Głównej i Uniwersyteckiego Centrum Danych – stanu surowego zamkniętego.

26 listopada – uroczystość zawieszenia Wiechy na budowie Biblioteki Głównej i Uniwersyteckiego Centrum Danych.