Zwiedzanie Biblioteki

Zapraszamy grupy zorganizowane – młodzież szkolną, studentów, bibliotekarzy gości UJK na zwiedzanie budynku Biblioteki Uniwersyteckiej UJK wraz z zapoznaniem z zasadami korzystania z zasobów bibliotecznych.

Ze względu na duże zainteresowanie zwiedzaniem Biblioteki konieczne jest wcześniejsze uzgodnienie i rezerwacja terminu z p. Katarzyną Zaborek, tel. 41 349 71 55, e-mail: katarzyna.zaborek@ujk.edu.pl

Zwiedzanie Biblioteki odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-14:00. Czas trwania oprowadzania zależy od uzgodnionego programu (od 60 do 90 minut).

Istnieje możliwość zwiedzania samej pracowni tyfloinformatycznej (jednorazowe wejście – grupa do 15 osób, czas zwiedzania do 45 minut).

Standardowy program:

 1. Izba Pamięci UJK – kilka słów o historii Biblioteki i UJK.
 2. Zapoznanie z przestrzenią udźwiękowioną w Bibliotece.
 3. Magazyn Wypożyczalni – strefa zamknięta dla Czytelnika.
 4. Wolny dostęp do książek.
 5. Wolny dostęp do czasopism.
 6. Pracownia tyfloinformatyczna – specjalistyczna pracownia dla osób z niepełnosprawnością wzrokową lub ruchową. W pracowni znajdują się stanowiska komputerowe wyposażone w oprogramowanie udźwiękawiające i powiększające. Dostępna jest linijka brajlowska, drukarka brajlowska, urządzenie do czytania pisma (Autolektor), stacjonarne powiększalniki ekranowe, lupy elektroniczne, klawiatury i myszy dla osób niepełnosprawnych ruchowo (m. in. mysz SmartNav – mysz sterowana za pomocą ruchów głowy, mysz piłka (trackball) – sterowana za pomocą stopy, kolana, wygrzewarka do specjalnego papieru pęczniejącego (prezentacja druku wypukłego).
 7. Galeria Uniwersytecka
 8. Oddział Informacji Naukowej z Czytelnią Multimedialną.
 9. Oddział Zbiorów Specjalnych.
 10. Kolekcje biblioteczne: Kolekcja Nordycka, Kolekcja XIX wieku, Gabinet
  Świętokrzyski

W trakcie zwiedzanie prezentowane są zasoby papierowe i elektroniczne Biblioteki oraz nowoczesny sprzęt informatyczny dostępny dla Czytelników: skanery ekologiczne, urządzenia do samodzielnego wypożyczenia oraz zwrotu książek, w tym wrzutnia umożliwiająca zwrot wypożyczonych materiałów 24h na dobę.

Zwiedzanie biblioteki jest bezpłatne.

ZAPRASZAMY!

Skip to content