Finisaż wystawy malarstwa Ewy Ceborskiej: „Miasta nie-realne”

Zapraszamy na zakończenie wystawy malarstwa Ewy Ceborskiej, które połączone będzie z prezentacją pt. „Nierealne Kielce” przygotowaną przez p. Leszka Dziedzica z Muzeum Historii Kielc.

Organizatorzy: Biblioteka Uniwersytecka w Kielcach i Muzeum Historii Kielc

Termin: 27 czerwca 2018, godz. 18.00, Galeria Uniwersytecka w Bibliotece UJK, I piętro ul. Świętokrzyska 21e.

Tematyka wystąpienia:

Pokaz zestawu widokówek prezentujących niezwykłe oblicze miasta sprzed ponad stu lat. Nierzeczywistych przez kolorystykę i uchwycony na obrazach urok chwili zatrzymanej w czasie. Między innymi utrwalonych w historycznych dniach na drodze Kielc do niepodległości w latach I wojny światowej. Podglądamy w ten sposób wielką historię w jej banalnej codzienności dawnych Kielc, a nie dramatycznych wydarzeniach wojennych. I podobnie jak w obrazach Ewy Ceborskiej nie sposób nie odwołać się do stylistyki nastroju Edwarda Hoppera.

Ewa Ceborska:

Urodziła się w 1975 roku w Kielcach. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych ze specjalizacji Tkanina artystyczna, a następnie studia na kierunku Konserwacja i Restauracja Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie mieszka i tworzy we Włoszech. Brała udział w pracach konserwatorskich, m.in. dla muzeów w Wenecji, Treviso i Vicenzy. Ostatnie prace inspirowane są scenami z życia codziennego miast podpatrzonymi przez Artystkę. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych, m. in. w Polsce, Włoszech, Belgii, Niemczech i USA.