Debata popularno-naukowa „Co dała nam „Solidarność”? Refleksje po 35 latach”

Kolejnym wydarzeniem „Karnawału Solidarności 1980–2015” w Kielcach była debata popularno-naukowa zatytułowana: „Co dała nam „Solidarność”? Refleksje po 35 latach”.

Debata odbyła się 21 września 2015 roku w godzinach popołudniowych w sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersyteckiej. Organizatorem debaty był Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach. W jej trakcie dr Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej odznaczył w imieniu prezydenta RP świętokrzyskich działaczy opozycji antykomunistycznej Krzyżami Wolności i Solidarności. Odznaczeni to: Edward Dudek, Marian Jaworski, Krzysztof Kasprzyk, Stanisław Kosior, Ludwik Kropielnicki, Bogdan Migas, Danuta Wilczyńska, Feliks Zagrodzki oraz Zbigniew Żesławski. W imieniu odznaczonych podziękował Marian Jaworski. Debatę prowadziła dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach, a jej uczestnikami byli dr Łukasz Kamiński, dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki, Edward Dudek, Janusz Kędracki, Maciej Kwaśniewski.
Spotkanie uświetnili swoim występem uczniowie Liceum Ekonomicznego w Kielcach, którzy przy akompaniamencie gitary zaśpiewali kilka piosenek, m.in. hymn Solidarności „Mury”.