Rozmowa Pani Rektor z Dyrektorem podczas wystawy Pokolenie

Chwila zatrzymana w jednej sześćdziesiątej sekundy

17 kwietnia 2024 r. miał miejsce wernisaż wystawy Czwarta edycja projektu „Pokolenia” Na unikalnych fotografiach stworzonych przez utalentowanych Artystów, przywołano życie za pomocą kolorów, form i emocji: Portrety, krajobraz i architektura uchwycone zostały w „jedną sześćdziesiątą sekundy” przez trzy pokolenia!

– Świętokrzyski Uniwersytet III Wieku w Kielcach
Uniwersytet Dziecięcy UJK 
– Studenckie Koło Naukowe Fotografii 210STUDIO działające w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

Wernisaż uświetnił występ studentów Instytut Muzyki – Wydział Sztuki – UJK Kielce pod opieką dr Katarzyny Lisowskiej.

Trzy grupy wiekowe podjęły temat pod tytułem „<1/60s<”, czyli jednej sześćdziesiątej sekundy. To termin w fotografii, który wskazuje na czas otwarcia migawki, dzięki której można eksperymentować z różnymi efektami i tworzyć różnorodne obrazy, od ostro naświetlonych portretów po malownicze fotografie na długim czasie lub wielokrotnej ekspozycji. Jest to istotne dla uzyskania odpowiedniego nasycenia tonalnego, zatrzymania ruchu lub uzyskania efektów długiej ekspozycji.

Zaprezentowane studium portretu zostało wykonane ponad stuletnią średnioformatową kamerą na tradycyjnych materiałach fotograficznych. Natomiast na fotografiach Świętokrzyskiego Uniwersytetu III Wieku widzimy indywidualne i twórcze wykorzystanie uniwersalności czasu 1/60 sekundy.

Wystawę fotograficzną można oglądać w Galerii Uniwersyteckiej do 26 maja 2024 r. w godzinach otwarcia  Biblioteki Uniwersyteckiej. Wstęp wolny.

Kurator wystawy: dr Arkadiusz Sędek
Opiekun Koła SKN Fotografii 210 Studio: dr Arkadiusz Sędek
Opieka merytoryczna sekcji fotograficznej przy ŚUTW w Kielcach: Antoni Myśliwiec

Koordynator: Aneta Tkacz
Identyfikacja wizualna: Anita Zuba

Podziękowania dla Dominika Czarnota-Zdybicka (Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach)

Patronat honorowy: JM Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. dr hab. Stanisław Głuszek.

Materiał radia eM https://emkielce.pl/kultura/trzy-pokolenia-fotografow-na-wystawie-w-bibliotece-uniwersyteckiej-ujk