Spotkanie z autorem „Małego Oświęcimia”. Błażej Torański o tragicznej historii

Przemilczana opowieść o jedynym niemieckim dziecięcym obozie koncentracyjnym na terenach Polski.

Opowieść o miejscu, które skazano na zapomnienie. Opowieść, która oddaje głos ostatnim świadkom. Opowieść o dziecięcym piekle.

Biblioteka Uniwersytecka UJK, 20 października 2021 /środa/ godz. 16:00, sala konferencyjna (parter), transmisja online UCM UJK.

Obóz przy ulicy Przemysłowej – obóz koncentracyjny dla polskich dzieci, utworzony na terenie łódzkiego getta. Trafiały tam dzieci od drugiego do szesnastego roku życia. Zmuszano je do pracy ponad siły, bito, głodzono i „wychowywano” morderczymi ćwiczeniami czy polewaniem zimną wodą i zmuszaniem do stania na mrozie.

Helenka w momencie osadzenia miała jedenaście lat. Do dzisiaj w nocy budzi się co godzinę.

Zuzanna też miała jedenaście lat. W pierwszej pracy po wojnie przed dyrektorem stawała jak przed komendantem.

Leon trafił do obozu jako dziewięciolatek. Co noc krzyczy i płacze.

Kiedy słyszą nazwisko Pohl, robi im się słabo. Eugenia Pohl była jedną z najokrutniejszych strażniczek obozu – katowała dzieci, polewaniem zimną wodą skazywała je na śmierć przez wychłodzenie.

Zapraszamy na spotkanie z autorem opowieści o miejscu, które skazano na zapomnienie. Opowieści, która oddaje głos ostatnim świadkom. Opowieści o dziecięcym piekle.
Spotkanie odbędzie się w formie stacjonarnej w sali konferencyjnej (parter) w Bibliotece Uniwersyteckiej oraz będzie transmitowane online przez Uniwersyteckie Centrum Mediów na kanale YouTube UCM UJK.

Wydarzenie w formie stacjonarnej odbędzie się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego obowiązujących w dniu spotkania.

Wstęp wolny.

Błażej Torański – dziennikarz, publicysta, pisarz. Specjalizuje się w literaturze faktu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego; działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Pracował m.in we „Wprost”, w „Prawie i Życiu”, „Rzeczpospolitej”. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 2017 roku otrzymał nagrodę SDP im. Janusza Kurtyki za publikacje na łamach „Do Rzeczy” i „Odry”. Autor zbioru wywiadów z twórcami o cenzurze „Knebel”. „Cenzura w PRL-u” (Zona Zero, 2016) i współautor (wraz z Marcinem Jakubem Szymańskim) książki „Fabrykanci”. „Burzliwe dzieje rodów łódzkich przemysłowców” (Zona Zero, 2016).