Fotografia publikacji Dzienniki tom 2

„Wokół wydań dzieł Stefana Żeromskiego” – wystawa

5 czerwca w Bibliotece Uniwersyteckiej UJK odbyło się otwarcie wystawy pt. „Wokół wydań dzieł Stefana Żeromskiego. Wystawa książek i dokumentów ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej UJK w Kielcach”. Wystawa towarzyszy promocji drugiego tomu „Dzienników” Stefana Żeromskiego i wydarzeniu „Śniadanie ze Stefanem” organizowanym przez Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK Kielce.

Na ekspozycji znajdują się m.in. oryginalne dokumenty z prac Komitetu Redakcyjnego Pism zebranych Stefana Żeromskiego oraz dotychczas wydane w poszczególnych seriach publikacje.
Zapewne zwiedzających zainteresują oryginalne rękopisy listów pisarza. W Dziennikach wymieniał Żeromski swoich szkolnych kolegów, w tym Ludwika Kowalczewskiego. W związku z tym w trzech gablotach pokażemy ciekawe materiały właśnie L. Kowalczewskiego z czasów jego nauki w Kieleckim Gimnazjum Męskim, m.in. rysunki i karykatury przedstawiające nauczycieli, fotografie uczniów, ich wpisy do pamiętnika, podręczniki szkolne, wykazy uczniów. Z kolei, jak wyglądały Kielce w czasach Żeromskiego i jego umiłowana ziemia świętokrzyska opisywana w Dziennikach, można będzie się przekonać oglądając kolekcję pocztówek.

Wystawę można oglądać do 31 lipca 2023 r. hol/parter – w godzinach otwarcia Biblioteki.

Publikację Stefan Żeromski, „Dzienniki”. Tom 2, 1883–1885, red. Z.J. Adamczyk, B. Utkowska, IBL, UJK, 2023 można zamówić w wydawnictwie IBL.