Pokaz „żywej historii”

W Bibliotece Uniwersyteckiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w dniach 1-3 marca 2016 r. odbyły się warsztaty pt.: Sztuka dawnego drzeworytu prowadzone przez Tadeusza Grajpla.

W czasie warsztatów Galeria Uniwersytecka zamieniła się w XV wieczną pracownię druku, pełną różnych drzeworytów, pieczęci i innych oryginalnych materiałów.Prowadzący warsztaty pokazał zasady działania zrekonstruowanej przez siebie prasy Gutenberga. W niezwykle interesujący, obrazkowy sposób, przedstawił dzieje piśmiennictwa począwszy od starożytności skończywszy na książce dzisiejszej. Bogata kolekcja kopii pieczęci stosowanych w różnych epokach, szczególnie w średniowieczu, stanowiła niezastąpioną pomoc podczas prezentacji dotyczących ich zastosowania, omawiania metod ich odciskania oraz przedstawiania działalności dawnych kancelarii. W warsztatach wzięło udział ponad 250 uczestników.