„Bliżej kultury” cykl spotkań w Bibliotece Uniwersyteckiej

9 marca 2015 roku w sali konferencyjnej Biblioteki odbyło się spotkanie z Krzysztofem Jaworskim – poetą, prozaikiem, dramaturgiem, historykiem literatury, pracownikiem naukowym Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, autorem uznanym przez krytyków za jednego z najważniejszych przedstawicieli poezji po przełomie ’89 roku, laureatem Świętokrzyskiej Nagrody Kultury 2014.

Po serdecznym powitaniu przez dyrektora biblioteki dra Henryka Suchojada gości i zgromadzonej licznie publiczności, prowadzenie spotkania objął profesor Zbigniew Trzaskowski, który z wielką swobodą, w bardzo serdeczny sposób przedstawił bohatera wieczoru. Krzysztof Jaworski w trakcie spotkania opowiedział o początkach swojej drogi twórczej, pierwszych wierszach opublikowanych na łamach „brulionu”. Mówiąc o swojej twórczości prozatorskiej  zwrócił szczególną uwagę na dwa utwory. Najpierw  przeczytał fragment pierwszej książki prozatorskiej Pod prąd wydanej w 1999 roku, a następnie opublikowanej 10 lat później zatytułowanej Warzywniak. Doskonałym uzupełnieniem prezentacji  tytułowego opowiadania z tej publikacji, był pokaz nakręconego na jego podstawie filmu animowanego Andrzeja Barańskiego z interesującą grafiką wybitnego malarza Edwarda Dwurnika. Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli zakupić w promocyjnych  cenach książki autorstwa Krzysztofa Jaworskiego  wydane przez Biuro Literackie we Wrocławiu oraz otrzymać autograf.

Spotkanie z Krzysztofem Jaworskim zapoczątkowało w Bibliotece Uniwersyteckich cykl spotkań „Bliżej kultury”, który realizowany jest obok cyklu „Bliżej nauki”.