Niecodzienne obchody Nocy Świętojańskiej!

10 czerwca Biblioteka Uniwersytecka gościła ponad 300 młodych ludzi ze szkół z naszego województwa i opowiadała im o patronie uczelni, prezentowała swój księgozbiór oraz zorganizowała wspólną zabawę. Rozpoczęto odczytaniem fragmentów „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” autorstwa Jana Kochanowskiego oraz pogadanką o staropolskich zwyczajach nocy świętojańskiej. Po nauce, oczywiście, miała miejsce… zabawa!

Młodzież uczestniczyła w zajęciach warsztatowych, jak co roku cieszących się ogromną popularnością. Była mysz sterowana ruchem głowy, elektroniczne lupy i powiększalniki, multimedialne ekrany, nauka Braille. Atrakcją Świętojańskich Spotkań były warsztaty manualne, na których można było nauczyć się plecenia wianków z polnych kwiatów oraz tworzyć kwiaty z krepiny. Uczestnicy mogli również pogłębić swoja wiedzę dotyczącą życia i twórczości znanego pisarza z epoki renesansu Jana Kochanowskiego podczas specjalnie przygotowanej dla nich prezentacji. A na koniec były… pączki!