Pamięć o żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego

Dnia 14 czerwca 2019 r. w Gimnazjum w Bodzentynie miała miejsce uroczystość nadania tytułu Honorowych Obywateli Miasta Bodzentyn płk. Janowi Piwnikowi ps. „Ponury” i Eugeniuszowi Gedyminowi Kaszyńskiemu ps. „Nurt”. Wniosek o nadanie tytułu dla „Ponurego” złożyły dr. hab. prof. UJK Urszula Oettingen Prezes Stowarzyszenia Nasza Ojczyzna i mgr Danuta Kolasa Dyrektor Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika, natomiast wniosek dla „Nurta” złożyła dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen.

W ten m.in. sposób – co niewątpliwie należy podkreślić, przywracana i utrwalana jest pamięć o żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego, dowódcach oddziałów, w których o czym również należy w tym miejscu wspomnieć, od samego początku, czyli od wiosny 1943 r. służyli żołnierze wywodzący się z terenu gminy Bodzentyn. Wśród nich m.in. strz. z cenz. Jerzy Woźniak – wujek Marii Domańskiej-Nogajczyk, która uczestniczyła w tej podniosłej uroczystości reprezentując Bibliotekę Uniwersytecką Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.