Wizyta na Uniwersytecie w Coimbrze

W dniach 12-16 maja p. Justyna Regulska i p. Aneta Tkacz brały udział w szkoleniu zorganizowanym przez Bibliotekę Główną Uniwersytetu w Coimbrze. Szkolenie zostało zorganizowane w ramach Programu LLP-Erasmus (szkolenie STT Mobility).

Uczestniczki szkolenia miały możliwość zapoznania się z bogatą historią powstałego w XIII wieku Uniwersytetu, który w 2013 r. został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Biblioteka Uniwersytecka została ufundowana na początku XVIII wieku przez króla Jana V Wielkodusznego i na jego cześć nazwana Joaniną. Dzięki jego zainteresowaniu sztuką, kulturą i nauką możemy dziś podziwiać barokową architekturę i baśniowe dekoracje z pozłacanego drewna, które sprowadzano z Brazylii. W 2008 r. Biblioteka Joanina została uhonorowana odznaczeniem European Heritage Label, które symbolizuje dziedzictwo historyczne Europy.

Gospodarze przedstawili strukturę organizacyjną Biblioteki, jej poszczególne czytelnie wydziałowe oraz zintegrowany system komputerowy działający w obrębie biblioteki, w tym również funkcjonowanie zasobów cyfrowych, zasady konserwacji najcenniejszego księgozbioru, system wypożyczeń i metody pracy z czytelnikami. Pracownicy Biblioteki umożliwili także zwiedzenie biblioteki Colegio de Sao Jeronimo i Centro de Estudos Sociais, która od 1998 r. gromadzi m. in. książki i czasopisma z obszaru nauk społecznych i humanistycznych krajów Południa.

Coimbra to historyczne miasto wysunięte na wschód w środkowej części Portugalii. Leżące nad rzeką Mondego (zwaną Rzeką Poetów) malownicze miasto jest siedzibą najstarszego Uniwersytetu w Portugalii, głównym centrum życia akademickiego i jednocześnie byłą stolicą kraju. Do usytuowanego na szczycie wzgórza Uniwersytetu wiedzie szereg stromych uliczek i schodków.
Raz w roku, w maju, Coimbra przeżywa jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, studencką fiestę Queima das Fitas czyli Palenie Wstążek.

Linki do oficjalnej strony Uniwersytetu i Biblioteki w Coimbrze :