Czytamy pod Chmurką!

Wzgórze Zamkowe  Institute of Design Kielce oraz Biblioteka Uniwersytecka zapraszają na finał akcji pt. 5 MINUT DLA KSIĄŻKI. CZYTAMY POD CHMURKĄ dnia 23 kwietnia 2013 r. o godz. 15:00. Dziedziniec Wzgórza Zamkowego ul. Zamkowa 3 Kielce. 

Program

12:00 -15:00 Warsztaty Green Idea w Książce

15:00              Powitanie zaproszonych Gości

15:00 – 17:00 Akcja na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego

                          Głośne czytanie cytatów o książce i czytaniu przez zaproszonych Gości. Akcja wymiany książek

17:00                Wystawa pokonkursowa „Książka w przestrzeni miejskiej” wraz z rozstrzygnięciem konkursu i rozdaniem nagród.

Każdy uczestnik, który pojawi się na miejscu akcji ze znalezionym przez siebie cytatem dotyczącym czytania i książek, będzie mógł go na głos odczytać!

O projekcie

„5 minut dla książki
Cykl wydarzeń promujących czytelnictwo zainicjowany przez serwisy internetowe Granice.pl, DuzeKa.pl, PrzyKominku.com, organizowany wspólnie z przedstawicielami środowisk lokalnych, bibliotekarzami, księgarzami oraz animatorami kultury.

W ramach cyklu wydarzeń regularnie w wielu miastach Polski organizowane są plenerowe spotkania miłośników książki, które stanowią okazję do przypomnienia zarówno przechodniom, jak i śledzącym wydarzenia mediom, o znaczeniu literatury w codziennym życiu. 23 kwietnia w określonych miejscach w centrach kilkunastu miast Polski spotkają się miłośnicy literatury. Do godziny 18:00 rozdawać będą przechodniom wydruki zawierające cytat, stanowiący hasło przewodnie edycji, zachęcając, aby ludzie ci włączyli się do wspólnego czytania. Zebrani wspólnie wykrzykną hasło „Ona czyta dla mnie”, a następnie zostanie odczytany fragment „Królowej Południa” Artura Péreza-Reverte. Po jego odczytaniu każdy uczestnik, który pojawi się na miejscu akcji ze znalezionym przez siebie cytatem dotyczącym czytania i książek, będzie mógł go na głos odczytać. Następnie organizator podziękuje zebranym za spotkanie, przypominając, że spotykamy się w Światowy Dzień Książki, zapraszając do odwiedzania miejskich bibliotek, księgarni, miejsc bliskich miłośnikom książki oraz wskazując, jak ważne dla współczesnego człowieka jest czytanie. Na koniec zaprosi zebranych w miejsce, gdzie będą odbywały się dodatkowe atrakcje – wymiana książek, spotkanie autorskie czy dyskusja na temat czytelnictwa.

W maju tego roku podczas Warszawskich Targów Książki zostanie wybrana Stolica Polskiego Czytelnictwa. Tytuł ten wraz ze specjalnym znakiem graficznym przypadnie miastu, które najbardziej aktywnie włączy się w organizację akcji. Miastu, które zaproponuje najciekawszy program imprezy, które przyciągnie największą liczbę czytelników. Ponadto wszystkie miasta, osoby lub instytucje, które zdecydują się włączyć w przedsięwzięcie i zorganizować u siebie, otrzymają specjalne wyróżnienie i prawo do posługiwania się hasłem „Tu się czyta!”.