SZLACHETNA PACZKA! RAZEM ZMIENIAMY ŚWIAT NA LEPSZE!

Podobnie jak w ubiegłych latach Biblioteka Uniwersytecka bierze udział w akcji „Szlachetna PACZKA” – ogólnopolskiej akcji świątecznej pomocy, organizowanej od 2001 r. przez Stowarzyszenie „Wiosna” http://www.szlachetnapaczka.pl/ Jej celem jest przekazanie wigilijnej pomocy dla najuboższych rodzin z całej Polski.
Możesz przyłączyć się do naszej świątecznej paczki dla rodziny (z Kielc), którą wybraliśmy z bazy stowarzyszenia. Można składać zarówno dary rzeczowe jak i środki finansowe. Za kwotę, którą uzbieramy do dnia 4 grudnia b.r. zostaną zakupione produkty i 6 grudnia nasz Dar Serca trafi do magazynu Szlachetnej Paczki z którego zostanie przekazany do Rodziny, którą wybraliśmy.
Dary rzeczowe i finansowe można przekazywać do Sekretariatu lub Informatorium Biblioteki Uniwersyteckiej,
ul. Świętokrzyska 21e (ostateczny termin: 4 grudnia, środa).

Zobacz, co może się znaleźć w naszej paczce:
Pani Ewelina (24 l.) jest bardzo troskliwą mamą, samodzielnie zajmuje się i wychowuje radosną córeczkę Emilkę (2,5 l.). Kilka lat temu została zmuszona do opuszczenia rodzinnego domu ze względu na przemoc (będąc w ciąży została brutalnie pobita przez brata). Brak wsparcia ze strony rodziny i ojca dziewczynki oraz choroba pani Eweliny (wirusowe zapalenie wątroby typu C) uniemożliwia jej znalezienie pracy w swoim zawodzie. Pod koniec zeszłego roku ukończyła staż w salonie fryzjerskim, ale obecnie pozostaje bez pracy. Pani Ewelina została zakwalifikowana do leczenia interferonem, jednak najpierw musi wykazać brak ognisk zapalnych, co wiąże się z odwiedzeniem wielu specjalistów (okulisty, laryngologa, chirurga szczękowego i stomatologa),a to powoduje dodatkowe koszty. Rodzina zajmuje małe 12-metrowe mieszkanie interwencyjno-chronione z aneksem kuchennym, ubogo urządzone i ciasne, w którym nie ma miejsca na rozwój i zabawę dla małej Emilki. Dużym obciążeniem dla Pani Eweliny było przeprowadzenie badań na ustalenie ojcostwa oraz koszty z tym związane. Aktualnie podejmuje kroki związane ze złożeniem wniosku do Sądu o alimenty na córkę. Emilka bardzo często choruje na (zapalenie górnych dróg oddechowych, przeziębienia, guzek w kolanie, plamki na skórze) co powoduje częste wizyty u ortopedy i dermatologa oraz wyklucza ją z zaprowadzania do żłobka. Powodem chorób dziewczynki jest między innymi pojawiający się grzyb ścienny i sufitowy, występujący co chwilę pomimo kolejnych próbach usunięcia go i malowaniu ścian oraz sufitu. Specjaliści uważają, że termowentylacja w tym miejscu spowodowałaby ustąpienie występowania grzyba. Ze względu na zbyt małe środki finansowe jakimi aktualnie dysponuje pani Ewelina i koniecznością wykupienia córce lekarstw musi zrezygnować z kupna niezbędnych ubrań i butów dla córki. Na przychody rodziny składają się tylko dobrowolne alimenty od rodziców ojca Emilki (300 zł) i dopłata do obiadów (100 zł). Po odjęciu kosztów leczenia dochód na jedną osobę wynosi zaledwie 150 zł. Pani Ewelinie wśród największych potrzeb wymienia artykuły spożywcze i odzież. Będzie wdzięczna również za nie dużą lodówkę, gdyż ta stara po wielokrotnych naprawach, przestała działać.

Uwaga: dla zachowania anonimowości, imiona członków rodziny mogły zostać zmienione

Potrzeby rodziny
Żywność trwała: Podstawowe produkty żywnościowe: Herbata, Ryż, Makaron, Cukier, Olej, Dżem, Warzywa w puszkach
Środki czystości Potrzebne środki czystości: Proszek do prania, Płyny czyszczące, Płyn do mycia naczyń, Szampon, Pasta do zębów, Szczoteczka do zębów
Artykuły dziecięce: pieluszki na 15 – 25kg, szampon do włosów dla dzieci , chusteczki nawilżone, oliwka
ODZIEŻ I OBUWIE
Odzież
płeć (k), odzież zimowa – kurtka rozmiar 104, typ  budowy – szczupła
          odzież przejściowa – rajtuzki, bluzeczki, spodenki rozmiar 104, typ  budowy – szczupła
          odzież zimowa – kurtka rozmiar L, typ  budowy – szczupła.

Pomoce szkolne:
Bloki, Kredki, Farbki, Papier kolorowy, Piórnik, Plecak
Wyposażenie mieszkania:
Kołdra, Koc, Poduszka, Pościel, Ręczniki
Brakujące sprzęty gospodarstwa domowego: lodówka, ponieważ ta, która jest nie działa tak jak powinna czasami nie mrozi, często naprawiana.
INNE POTRZEBY: kpl. garnków, szklanki, talerze, sztućce, nie duży termowentylator. Termowentylator konieczny jest w tej rodzinie, ponieważ oczyści powietrze w mieszkaniu i zapobiegnie wszelkim infekcjom u małej Emilki, co wiąże się z koniecznością usunięcia grzyba z mieszkania. Gdyż dopóki grzyb tam się będzie utrzymywać dalsze infekcje niestety będą się pogłębiać. Dzięki swym niewielkim wymiarom zastosowany zostanie do walki z pojawiającym się w mieszkaniu grzybem, a co za tym idzie przyczyni się do zmniejszenia zachorowalności małej Emilki. Będzie można również dogrzać mieszkanie.
Szczególne upominki: spinki i gumki do włosów dla Emilki
Najważniejsze potrzeby:
lodówka, ponieważ ta, która jest nie działa tak jak powinna – czasami nie mrozi, wymaga częstych napraw; ubranka dla Emilki, ręczniki.

Certyfikat Szlachetnej Paczki dla Biblioteki