Czas obecny

Biblioteka Uniwersytecka jest miejscem, w którym z jednej strony jest przechowywany i udostępniany dorobek kulturowy przeszłości, z drugiej, jest współtworzona kultura współczesna. Biblioteka stanowi Biblioteka Uniwersytecka jest miejscem, w którym z jednej strony jest przechowywany i udostępniany dorobek kulturowy przeszłości, z drugiej, jest współtworzona kultura współczesna. Biblioteka stanowi centrum edukacji, informacji i kultury, w którym dbałość o dziedzictwo kultury polskiej oraz europejskiej łączy się z wykorzystaniem najnowocześniejszych form realizacji przekazu wiedzy i informacji. Biblioteka oferuje:

• komfortowe warunki pracy umysłowej i przyjazną atmosferę w nowoczesnym, funkcjonalnym gmachu;
  • szeroki dostęp do ponad 600 tys. książek i czasopism w wersji drukowanej, w tym:
    • wolny dostęp do ponad 60 tys. książek;
    • wolny dostęp do 1 700 tytułów czasopism naukowych i popularnonaukowych polskich i zagranicznych;
  • udogodnienia w wypożyczaniu (samowypożyczanie) i zwrocie książek (całodobowa wrzutnia);
  • dostęp do światowych zasobów informacji;
  • wysokiej klasy sprzęt komputerowy ułatwiający zdobywanie, przechowywanie i odtwarzanie informacji osobom niepełnosprawnym;
  • miłą, profesjonalną obsługę przez wykwalifikowany personel udzielający zarówno praktycznych, jak i fachowych informacji.

Stan zbiorów na dzień 31.12.2021 r.:

Zbiory tradycyjne

Ogółem w jednostkach inwentarzowych: 615 520, w tym:

• 528 151 książek,
  • 74 869 czasopism (roczników wydawnictw ciągłych, polskich i zagranicznych),
  • 12 500 jednostek inwentarzowych zbiorów specjalnych.

Ilość tytułów prenumerowanych czasopism w postaci papierowej: 420, w tym:

• 391 tyt. czasopism polskich,
  • 29 tyt. czasopism. zagranicznych.

Zbiory elektroniczne

Liczba publikacji udostępnionych w formie elektronicznej: 242 011, w tym:

• 24 308 czasopism elektronicznych,
  • 213 334 książek,
  • 4 369 materiałów w Bibliotece Cyfrowej UJK.

Działalność usługowa

• 10 wydarzeń o charakterze naukowym, edukacyjnym i kulturalnym Biblioteka zorganizowała lub była współorganizatorem,
  • 130 osób oprowadzono łącznie w 6 zorganizowanych grupach,
  • 7 058 liczba użytkowników zarejestrowanych w Bibliotece,
  • 21 000 ogólna liczba odwiedzin w Wypożyczalni.

Infrastruktura

• 21 stanowisk do obsługi czytelników,
  • 58 stanowisk dostępnych dla czytelników,
  • 3 stanowiska komputerowe dla czytelników z niepełnosprawnościami (pracownia wspomagająca),