Organizatorzy z uczestnikami tworzą wianki

XI „Świętojańskie Spotkania” w Bibliotece Uniwersyteckiej w Kielcach

16 czerwca 2026 roku w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach odbyła się kolejna, XI edycja imprezy kulturalno-edukacyjnej „Świętojańskie Spotkania”. W imprezie uczestniczyło ponad 200 uczniów wraz z opiekunami z dwóch kieleckich szkół: Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Maryi z Nazaretu i Szkoły Podstawowej nr 28 oraz Szkoły Podstawowej im. Piotra Ściegiennego z Bilczy. Podczas trwającego prawie 5 godzin wydarzenia uczestnicy, podzieleni na osiem grup, zwiedzili gmach Biblioteki, wystawę stałą i dwie czasowe. Odwiedzili Oddział Zbiorów Specjalnych, gdzie mieli możliwość obejrzenia wybranych, ciekawych zbiorów specjalnych gromadzonych w tym oddziale. Poznali nowoczesne rozwiązania wspierające osoby z niepełnosprawnościami, a także technikę marmoryzowania papieru. Kilkanaście minut mogli zrelaksować się podczas warsztatów „Ot, fraszka” i wykonać pamiątkową zakładkę do książki, ozdobioną m.in. wydrukiem fraszek Jana Kochanowskiego. Nowością były warsztaty „Młody muzealnik” zorganizowane we współpracy z Archiwum Uniwersyteckim UJK. Jak co roku wielką frajdę sprawiły uczestnikom warsztaty wyplatania wianków z kwiatów. W programie nie zabrakło również gier i zabaw. Na pożegnanie każdy biorący udział otrzymał symbol naszych „Świętojańskich Spotkań” – kwiat maku wykonany z krepiny włoskiej.