Słowo o malarskiej części wystawy.  Natalia Lapkin

Natalia Lapkin Pomysł wystawy "Uroki starego grodu nad Niemnem" zrodził się podczas wieczornych rozmów przy herbacie z wujkiem i ciocią. Wujek ma szczególny stosunek do tego miasta - miasta jego dzieciństwa.
Jeszcze za czasów studenckich zauważyłam, że moje rodzinne Grodno jest wdzięcznym obiektem do malowania. Spacerując jego ulicami, za każdym razem ze zdziwieniem i zauroczeniem odkrywałam to miasto na nowo. Podczas swoich przechadzek starałam się poszukując najbardziej malowniczych, wyrazistych miejsc, tych, które moim zdaniem zachowały i przekazywały klimat tego miasta - zbadać każdy zakątek. Zrobiłam setki rysunków i zdjęć, które później wykorzystałam w swojej pracy. Co najdziwniejsze, w tym samym okresie władze miasta zaczęły aktywnie przebudowywać Grodno, niekiedy wzorując się na pradawnym, już nieistniejącym grodzie, a niekiedy realizowały zupełnie nowe pomysły. Zrozumiałam, że nie mogę tracić czasu i że miasto które znam szybko znika.
N.Lapkin Na obrazach przedstawiłam pomniki architektury różnych epok poczynając od XII w. (Borysoglebska cerkiew) poprzez kościoły i klasztory z XVI-XVIII w. (kościół Bernardyński, kościół Brygidek, kościół Farny, klasztor Bazylianek, kościół i klasztor Franciszkański), budynki świeckie z tego samego okresu, kończąc na architekturze XIX-XX wieku.
Moje wykształcenie malarskie opiera się na tradycjach rosyjskiego realizmu oraz fascynacji impresjonizmem. Budynki interpretowałam realistycznie, natomiast otoczenie bardziej szkicowo. Grodno zawsze słynęło ze swojej zieleni, cienistych alei i parków. Teraz to wszystko zanika, jednak budynki zostają nieco dużej...
Na pewno nie mam na razie tak mocnej więzi z Grodnem jak jego dawni mieszkańcy, którzy zrządzeniem losu znaleźli się w innych miejscach i pamiętają je z dzieciństwa, śniąc o grodzieńskich uliczkach. To dla nich, mam nadzieję, moje obrazy nabiorą szczególnego znaczenia.
N.Lapkin Grodno jest miastem zmiennym, czasem przyjaznym i ciepłym, czasem zimnym i tajemniczym, ma swoją niepowtarzalną twarz i swój charakterystyczny urok, stąd różnorodność pór roku, dnia i barw.
Stworzenie portretu tak ciekawego miasta jak Grodno było dla mnie wyzwaniem, dzięki któremu dowiedziałam się sporo o swoim miejscu urodzenia - o Grodzie nad Niemnem.

Natalia Lapkin

.....................................................................
Nota o autorce prac malarskich
 
Natalia Lapkin - młoda artystka urodzona w Grodnie. Po ukończeniu Szkoły Sztuk Pięknych dla Młodzieży (1990-1995) studiowała na Uniwersytecie Grodzieńskim im. Janka Kupały (1998-2003) na Wydziale Sztuk Pięknych. W roku 2003 po ukończeniu studiów z wyróżnieniem obroniła pracę magisterską pod tytułem: "Metoda wykonywania szkiców i rysunków człowieka". Po początkowych doświadczeniach artystycznych w rodzinnym mieście (udział w konkursach plastycznych, wystawach uniwersyteckich itp.) w roku 2003 przeniosła się do Polski. Tu w grudniu 2005 r. miała pierwszą indywidualną wystawę "Uroki starego grodu nad Niemnem" w zamku pułtuskim. Aktualnie pracuje nad własnymi projektami artystycznymi.
 

..............................
Kielce, ul. Leśna 16, sala 22
Oddział Zbiorów Specjalnych BG AŚ
Wystawa czynna do 30 kwietnia
/ w godz. pracy Oddziału /
możliwość zakupu prac z wystawy
 
.
webmaster: Iwona Plucner | Biblioteka Główna AŚ |
.