Urodził się w 1944 r. Studia plastyczne ukończył na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1977 r. Od 1982 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Realizuje głównie grafikę warsztatową, ekslibris i rysunek. Swoje prace prezentował wielokrotnie na wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Argentynie, Belgii, Chinach, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Kanadzie, Niemczech, Słowenii, USA i we Włoszech. Jego grafiki ilustrują tomiki poetów polskich. Od 1985 r., wraz z żoną Bożeną Woś, jest organizatorem Międzynarodowego Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu w Mu- zeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Prace w zbiorach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą.
....................................................... Wystawy i spis prac Artysty (w formacie PDF)
.......................................................
Woś, Czesław
Czesław Woś : grafika i ekslibrisy z lat 1999 - 2006 / oprac. katalogu i przygotowanie wystawy Czesław Woś oraz Ewa Szląpek, Iwona Plucner, Tomasz Bochenek. - Kielce : Biblioteka Główna Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego, 2006. - 39, [1] s. ; il. ; 21 cm. - (Z Prac Okręgu Kieleckiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich / pod red. Czesława Erbera). ISBN 83-922308-2-5
....................................................... pobierz Katalog (w formacie PDF)
Artysta plastyk Czesław Kazimierz Woś przyjmowany jest na kolejnej wystawie autorskiej tu, w Kielcach po raz wtóry, w gronie przyjaciół i entuzjastów sztuk graficznych. Tym razem prezentowana jest twórczość Artysty z lat 1999-2006, głównie akwaforty, ale obok nich także linoryty : grafiki średniego formatu i ekslibrisy, których jest większość, a ich adresatami-właścicielami są zarówno instytucje, jak i poszczególne osoby; łącznie eksponowanych jest 99 dzieł.Szczególne znaczenie wśród nich posiadają prace Artysty in memoriam postaci historycznych oraz wybitnych współczesnych nam.
Ekslibris (ex libris), znak własnościowy, a zarazem ozdoba i szczególny "towarzysz" książki - dostojnej księgi, która mając za sobą długie stulecia istnienia (w miejsce wielce starożytnego zwoju) w obecnych czasach jakby odchodzi - zasługuje na szczególną uwagę, bo czyż może zastąpić go komputerowy ekran z niknącymi "znakami" ? Bibliofile z pewnością pragną zatrzymać "czas księgi" dla dobra intelektu człowieka, wraz z pięknem inicjału i ekslibrisu. Ten ostatni - mała forma graficzna pełna treści - na szczęście bujnie rozkwita. W jego rozkwit wpisuje się twórczość Czesława K. Wosia, wystawiającego samodzielnie od 1977 r., w kraju i zagranicą; przywołuje On ikonologię tradycyjną i tworzy własną, autorską. Kompozycja posiadająca dwa elementy: napis (słowo-słowa) i obraz jest tradycyjna, pokrewna emblematom tak ulubionym od czasów Renesansu (w nowym znaczeniu układ napisu i obrazu zastosowała awangarda artystyczna początku XX w., ale nie dotyczy to omawianej twórczości), natomiast współczesność Artysta oddaje za pośrednictwem aktualnej tematyki i jej interpretacji posługując się formą albo "akwafortowo" lekką, zwiewną, ulotną, światłocieniową, lecz z wyrazistymi najdrobniejszymi fragmentami konturów ; albo "linorytowo" płaską, sumaryczną i ciężką. Forma w tym przypadku jest ważna, ponieważ Artysta operuje tylko kontrastem czerni i bieli, lub kolorytem delikatnym, "pastelowym".
Styl większości realizacji graficznych - to poetycki surrealizm, wynikający z zaskakujących na pierwszy rzut oka, układów motywów należących jednak do realistycznej figuracji. Niekiedy jednak temperament "ponosi" Artystę w stronę dynamicznej geometryzacji rodem z formizmu i zatrzymuje się "na krawędzi" abstrakcji.
[...] /ze wstępu/ Elżbieta Jeżewska
Galeria Akademicka
Biblioteki Głównej
Akademii Świętokrzyskiej
listopad - grudzień 2006
Kielce, ul. Leśna 16, sala 22
Oddział Zbiorów Specjalnych BG AŚ
Wystawa czynna do 12 grudnia
/ w godz. pracy Oddziału / możliwość zakupu prac z wystawy